Awaryjne lądowanie samolotu pasażerskiego w Rosji. Uszkodzone podwozie i skrzydło

Samolot rosyjskich linii lotniczych Ural musiał awaryjnie lądować w obwodzie nowosybirskim. W maszynie lecącej z Soczi do Omska najprawdopodobniej doszło do awarii instalacji technicznej. Jak przekazały rosyjskie media, w wyniku lądowania na syberyjskiej równinie uszkodzone zostało podwozie oraz jedno ze skrzydeł samolotu. Pięciu pasażerów potrzebowało pomocy medycznej.

Według komunikatu opublikowanego przez Wydział Śledczy ds. Transportu Wschodniego Międzyregionalnego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej rankiem 12 września samolot relacji Soczi - Omsk z przyczyn technicznych awaryjnie wylądował na otwartej przestrzeni w obwodzie nowosybirskim. Pasażerów i członków załogi udało się ewakuować przy użyciu trapów ewakuacyjnych. Pięciu z nich wymagało pomocy medycznej w związku ze stłuczeniami, atakiem astmy oraz wysokim ciśnieniem krwi.

Zobacz wideo Statek wycieczkowy z Rosjanami przywitany protestem w gruzińskim porcie

Awaryjne lądowanie samolotu w obwodzie nowosybirskim

W trakcie lotu załoga maszyny z uwagi na problemy techniczne użyła sygnału alarmowego. Piloci poinformowali dyspozytora o problemach z hydrauliką. W związku z awarią istniała obawa, że w trakcie lądowania hamulce mogą nie zadziałać poprawnie. Piloci poprosili w rozmowie z dyspozytorem o lądowanie na lotnisku w Nowosybirsku, gdzie długość pasa startowego jest znacznie dłuższa niż na docelowym lotnisku w Omsku. W związku z tym podjęto decyzję o przekierowaniu maszyny. Do lądowania na lotnisku zapasowym ostatecznie nie doszło. Po drodze piloci zgłosili brak paliwa, przez co zmuszeni byli wylądować na polu w obwodzie nowosybirskim - 180 km od portu lotniczego. W wyniku awaryjnego lądowania uszkodzone zostało całe podwozie oraz jedno ze skrzydeł samolotu

Jak poinformowała rosyjska agencja Interfax, w sprawie zostało wszczęte śledztwo na podstawie art. 263 części 1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i funkcjonowania transportu lotniczego). Na miejscu zdarzenia nadal trwają prace zespołu dochodzeniowo-operacyjnego, który ma za zadanie ustalić przyczyny oraz okoliczności zdarzenia. 

Pasażerowie samolotu otrzymają odszkodowanie

Według informacji przekazanych przez rosyjskie media na pokładzie znajdowało się 159 pasażerów, w tym 23 dzieci i sześciu członków załogi. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało jednak, że pasażerów finalnie było 167. Pięciu z nich wymagało pomocy medycznej, jednak ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Wszystkie osoby przebywające na pokładzie maszyny zostały przewiezione do  ośrodków tymczasowego zakwaterowania, gdzie otrzymali ciepły posiłek. Stamtąd zostaną przetransportowani autobusami do Omska. Według kanału SHOT na Telegramie wszystkie zarejestrowane na pokładzie samolotu osoby mają otrzymać odszkodowanie w wysokości 100 tys. rubli. 

Więcej o: