Dmitrij Pieskow o wizycie Kim Dzong Una: Rosja i Korea "nie są zainteresowane" ostrzeżeniami USA

Dmitrij Pieskow potwierdził, że Kim Dzong Un jest już w Rosji. Ma spotkać się osobiście z Władimirem Putinem i zdaniem m.in. Waszyngtonu omówić kwestię dostaw broni dla rosyjskiej armii. Moskwa i Pjongjang "nie są zainteresowane" ostrzeżeniami Stanów Zjedczonych - skomentował rzecznik Kremla.

Dmitrij Pieskow we wtorek (12 września) w rozmowie z dziennikarzami agencji Interfax potwierdził, że przywódca Korei Północnej jest już na terytorium Rosji. Jak podaje portal Readovka, stacja kolejowa została zamknięta, gdy pociąg Kim Dzong Una wjechał do Ussuryjska w Kraju Nadmorskim. 

Zobacz wideo Pawlak o transformacji energetycznej i imporcie węgla. "Zostałem zaatakowany"

Wizyta Kim Dzong Una w Rosji. Pieskow: Będzie poświęcona umacnianiu przyjaźni

Kim Dzong Un opuścił w niedzielę (10 września) wieczorem Pjongjang i udał się prywatnym pociągiem w podróż - potwierdziła we wtorek (12 września) agencja prasowa KCNA. 

Towarzyszy mu delegacja najwyższych rangą osobistości rządowych - minister spraw zagranicznych, dowódcy wojskowi oraz urzędnicy nadzorujący przemysł zbrojeniowy i technologie wojskowe, w tym prawdopodobnie program jądrowy Pjongjangu. Kim Dzong Un ma się spotkać z Władimirem Putinem we Władywostoku - zdaniem wielu - po obradach Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Dmitrij Pieskow przekazał w poniedziałek (11 września), że wizyta Kima będzie miała "charakter państwowy i będzie poświęcona umacnianiu przyjaźni". Jak pisze Agencja Reutera, nieoficjalnie przypuszcza się, że przywódcy skupią się m.in. na współpracy wojskowej, w tym ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni.

USA ostrzega, Kreml odpowiada. "Nie będziemy się skupiać na ostrzeżeniach Waszyngtonu"

Kreml jest zainteresowany pociskami artyleryjskimi i rakietami przeciwpancernymi z Korei Północnej, która z kolei chce nabyć zaawansowaną technologię satelitarną i łodzie podwodne o napędzie atomowym - podaje Associated Press.

Stany Zjednoczone zagroziły, że Korea zapłaci za dostarczenie Rosji broni, którą Putin wykorzysta do wojny w Ukrainie. - Jak wiecie w naszych relacjach z sąsiadami, w tym z KRLD, ważne są dla nas interesy naszych dwóch krajów i na nich będziemy się skupiać, a nie na ostrzeżeniach Waszyngtonu - powiedział według źródeł Agencji Reutera Dmitrij Pieskow.

Więcej o: