Kim Dzong Un w Rosji. Są pierwsze zdjęcia, skład delegacji jasno mówi o celach podróży

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un dotarł do Rosji na spotkanie z Władimirem Putinem - poinformowała agencja Associated Press. W podróży towarzyszą mu członkowie rządu oraz wojskowi dowódcy. Najpewniej spotkanie z prezydentem Rosji dotyczyć będzie przyszłych dostaw broni, która zostanie wykorzystana w wojnie w Ukrainie.

Według informacji przekazanych przez oficjalną agencję prasową Korei Północnej w niedzielę wieczorem koreański przywódca Kim Dzong Un udał się prywatnym pociągiem ze stolicy kraju Pjongjang do Rosji. W podróży Kimowi towarzyszyli członkowie partii rządzącej, rządu, a także dowódcy wojskowi, których przed odjazdem żegnali nie tylko pozostali urzędnicy państwowi, ale także rzesza obywateli. Jest to pierwsza zagraniczna wizyta koreańskiego dyktatora od 2019 roku, kiedy także uczestniczył w spotkaniu z Władimirem Putinem.

Zobacz wideo Rosyjskie flagi i zdjęcia Putina. Bośniaccy Serbowie wyrazili poparcie dla Rosji podczas demonstracji

Skład koreańskiej delegacji jasno wskazuje na cel podróży Kima

Agencja informacyjna Associated Press przekazała, że Kim Dzong Un dotarł do Rosji we wtorek. Informację tę potwierdził serwis Readovka w mediach społecznościowych. Na oficjalnym Telegramie portalu pojawiły się zdjęcia ze stacji kolejowej w Ussuryjsku w Kraju Nadmorskim, którą zamknięto w związku z przybyciem koreańskiego przywódcy. 

Według AP w podróży dyktatorowi towarzyszą m.in. urzędnik partii rządzącej odpowiedzialny za politykę w zakresie amunicji. Jak przekazało Ministerstwo Zjednoczenia Korei Północnej uczestniczył on w niedawnych wizytach Kim Dzong Una w fabrykach produkujących pociski artyleryjskie i rakiety. Co więcej, wśród delegatów znaleźli się także przewodniczący północnokoreańskiego komitetu ds. nauki i technologii kosmicznej, admirał marynarki wojennej oraz minister spraw zagranicznych i dwóch najważniejszych urzędników wojskowych w państwie.

Kim Dzong Un w Rosji. Amerykanie ostrzegają koreańskiego przywódcę

Skład północnokoreańskiej delegacji zdaniem ekspertów może bezpośrednio wskazywać na charakter decyzji, jakie mają zapaść w trakcie spotkania. Analitycy twierdzą, że w zamian za pomoc energetyczną i żywnościową Korea Północna miałaby dostarczyć Rosji uzbrojenie, które Moskwa wykorzysta w wojnie z Ukrainą. Już w ubiegłym tygodniu amerykańscy urzędnicy przekazali informacje wywiadowcze, które wskazywały na organizowanie spotkania pomiędzy przywódcami Rosji i Korei Północnej. - Oczekuje się, że rozmowy zbrojeniowe między Rosją a KRLD będą kontynuowane podczas podróży Kim Dzong Una do Rosji - mówiła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson, cytowana przez serwis euronews.com. - Wzywamy KRLD, aby przestrzegała publicznych zobowiązań podjętych przez Pjongjang, aby nie dostarczać ani nie sprzedawać broni Rosji - podkreśliła.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział z kolei, że Waszyngton będzie uważnie monitorował przebieg spotkania Władimira Putina i Kim Dzong Una. Przypomniał przy tym zarówno Korei Północnej, jak i innym krajom, że "jakikolwiek transfer broni do Rosji stanowiłby naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" oraz że Stany Zjednoczone "nie zawahają się nałożyć nowych sankcji" w przypadku złamania obowiązującego prawa. 

Więcej o: