Kim Dzong Un zmierza na spotkanie z Putinem. Na granicy widziano specjalny pociąg

Przy granicy Korei Północnej z Chinami i Rosją sfotografowano w poniedziałek specjalny pociąg, którym w przeszłości podróżował Kim Dzong Un. I choć nikt nie potwierdził, że w pociągu rzeczywiście znajdował się północnokoreański przywódca, wszystko na to wskazuje. Oba państwa potwierdziły, że w tym tygodniu dojdzie do spotkania z Władimirem Putinem.

Kreml przekazał w krótkim poniedziałkowym komunikacie, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un "w najbliższych dniach złoży oficjalną wizytę w Federacji Rosyjskiej". Jak dodano, wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Rosji Władimira Putina. Potwierdzenie dotyczące wizyty opublikowała również północnokoreańska agencja KCNA. Nie poinformowano jednocześnie, kiedy i gdzie ma dojść do spotkania obu polityków. Z medialnych doniesień wynika, że rozmowa ma mieć miejsce we Władywostoku, niewykluczone, że już we wtorek.

Zobacz wideo Jeśli KO nie dogada się z prezydentem Dudą, to poczekamy na nowego prezydenta

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby przekazał pod koniec ubiegłego miesiąca, że Rosja prowadzi tajne rozmowy z Koreą Północną na temat zakupu amunicji i sprzętu wojskowego. Miałyby one być wykorzystywane podczas wojny w Ukrainie. I to właśnie tak kwestia ma być, według nieoficjalnych doniesień, poruszona w trakcie spotkania Kim Dzong Una i Władimira Putina.

- Negocjacje w sprawie dostaw broni między Rosją a Koreą Północną aktywnie postępują - mówił w sierpniu John Kirby. Jak dodał, głównym tematem rozmów jest zakup przez Rosjan amunicji artyleryjskiej. Wskazywał przy tym, że w zeszłym roku Pjongjang, mimo że temu zaprzeczał, dostarczył Grupie Wagnera pociski i rakiety dla piechoty.

Rosja. Spotkanie Kim Dzong Una i Władimira Putina

Ostatnia rozmowa twarzą w twarz Władimira Putina i Kim Dzong Una miała miejsce w kwietniu 2019 r. w Rosji. Przed dwoma miesiącami w Pjongjangu pojawił się z kolei szef MON Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Rozmawiał wtedy z północnokoreańskim przywódcą, przekazując mu wiadomość i podarunek od Putina.

Rosja będzie pierwszym państwem, które odwiedzi Kim Dzong Un od początku pandemii. 30 czerwca 2019 r. doszło do kolejnego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Donald Trump przekroczył granicę między państwami koreańskimi i jako pierwszy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych wszedł na terytorium Korei Północnej. Następnie przywódca Korei Północnej przeszedł na południową stronę granicy razem z Trumpem.

Więcej o: