Wojna w Ukrainie. Zmasowany atak Rosjan na Kijów. Drony nadlatywały z różnych stron

W nocy z soboty na niedzielę Rosjanie atakowali dronami bojowymi stolicę Ukrainy, Kijów. W mieście było słychać co najmniej pięć eksplozji. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że obrona przeciwlotnicza strąciła co najmniej 20 bezzałogowców, które nadlatywały nad stolicę z różnych stron.

Rosjanie atakowali ukraińskie miasta dronami Shahed. Sztab generalny ukraińskich wojsk podaje, że z 32 maszyn udało się zestrzelić 25. Większość leciała w stronę Kijowa. Spadające odłamki dronów raniły w mieście jedną osobę i zniszczyły wiele samochodów.

Zobacz wideo Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce? [SONDA]

Wróg przeprowadził także 40 bombardowań i 38 ostrzałów z artylerii rakietowej. Celem większości ataków były miasta i osiedla, a także infrastruktura cywilna. Celem ostrzałów są przede wszystkim Zagłębie Donieckie i Zaporoże.

BBC podaje z kolei, powołując się na rosyjskie media, że wojska zniszczyły osiem dronów wystrzelonych przez Ukrainę nad Morzem Czarnym w pobliżu Półwyspu Krymskiego. Ukraińskie drony operowały już wcześniej w głębi Rosji, w tym w rejonie Moskwy. Ostatnio uderzyły w samoloty w bazie wojskowej w Pskowie. Ukraińscy urzędnicy oficjalnie nie potwierdzają ani nie zaprzeczają swojemu udziałowi w takich nalotach.

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Ukraińska armia kontynuuje obronę pozycji na wschodzie i operacje ofensywne na południu Ukrainy, wyzwalając terytoria, zagarnięte przez Rosjan. W sobotę doszło tam do ponad 30 starć.

W okolicy Kupiańska, Łymanu i Bachmutu Rosjanie bezskutecznie próbowali przełamać ukraińską obronę. Trwają tam ciężkie walki. W rejonie Marjinki ukraińskie wojska odparły 15 ataków nieprzyjaciela. Według informacji Sztabu Ukraińcy posuwają się naprzód w rejonie Melitopolu.

W sobotę ukraińskie siły powietrzne zbombardowały osiem rejonów koncentracji rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Artyleria zniszczyła trzy rosyjskie stacje nasłuchowe, sześć dział, stanowisko obrony przeciwlotniczej i magazyn paliwowy.

Białoruś. Manewry rosyjsko-białoruskie przedłużone

Wspólne manewry białoruskiej i rosyjskiej armii na Białorusi zostały przedłużone do 17 września. Informuje o tym niezależny portal Biełoruski Gajun. Według portalu, na części poligonów ćwiczenia są zawieszone, ale na wielu z nich, w tym w Hoży koło Grodna, blisko granicy z Polską, trwają nieprzerwanie. Od poniedziałku manewry mają być wznowione na wszystkich poligonach.

Wspólne rosyjsko-białoruskie manewry trwają od 29 kwietnia 2022, czyli od 72 tygodni.

Więcej o: