Tureckie bayraktary w bazie wojskowej wagnerowców w Mali. Niezależne rosyjskie media pokazały zdjęcia

W Mali, na terenie bazy rosyjskich najemników z Grupy Wagnera, zauważono co najmniej trzy produkowane w Turcji drony Bayraktar - poinformował niezależny rosyjski portal Insider. Upublicznione fotografie bazy zlokalizowanej w miejscowości Sevare zostały wykonane 30 sierpnia.

Niezależny rosyjski portal Insider opublikował w sieci zdjęcia przedstawiające lotnisko w miejscowości Sevare w Mali, na którym stacjonują członkowie Grupy Wagnera. Na fotografiach znalazły się także tureckie drony Bayraktar, które wielokrotnie były wykorzystywane przez stronę ukraińską w wojnie z Rosją

Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

Tureckie bayraktary w bazie wojskowej wagnerowców w Mali

Według informacji przekazanych w ubiegłym roku przez malijskie media jeszcze w grudniu 2022 roku rząd tego kraju nabył od Turcji dwa drony Bayraktar. Nowe zdjęcia przekazane przez portal Insider, które pochodzą najprawdopodobniej z helikoptera startującego z bazy wojskowej, wskazują na obecność w Mali co najmniej trzech podobnych bezzałogowców. "Źródła wewnątrz byłej Grupy Wagnera przekazały, że kontrola nad bazą wojskową w Sevare została obecnie przekazana przedstawicielom rosyjskiego Ministerstwa Obrony" - poinformował niezależny rosyjski portal. Obecność Grupy Wagnera w Mali jest elementem szerszej akcji wywierania wpływu przez Moskwę na kraje afrykańskie.  

Według pozyskanych ze zdjęć danych fotografie zostały wykonane 30 sierpnia br. Zaledwie kilka dni wcześniej w Mali miał przebywać Jewgienij Prigożyn. Przywódca wagnerowców zginął w katastrofie prywatnego odrzutowca, do której doszło 23 sierpnia w obwodzie twerskim w Rosji. 

Popularność tureckich dronów Bayraktar

Drony Bayraktar na szeroką skalę zaczęła wykorzystywać Ukraina w 2022 roku już w pierwszych tygodniach po inwazji Rosji. W trakcie walk dostarczano kolejne partie z Turcji, co miało uzupełnić poniesione straty. Głównym celem dla bezzałogowców stały się przede wszystkim rosyjskie kolumny zaopatrzeniowe, a także systemy przeciwlotnicze. Skuteczność, a co za tym idzie także popularność bayraktarów, została wykorzystana jako element wojny psychologicznej. W mediach społecznościowych pojawiła się nawet piosenka na cześć tych bezzałogowców. 

Więcej o: