Prezydent Finlandii o szansach na zakończenie wojny w Ukrainie. I o "równowadze strachu w Europie"

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto stwierdził, że szanse na zakończenie wojny w Ukrainie są niewielkie, a w Europie panuje obecnie "równowaga strachu". Polityk odniósł się także do niebezpieczeństwa związanego z użyciem broni atomowej. Niinisto powiedział, że ryzyko sięgnięcia po tę broń należy traktować poważnie.

Prezydent Finlandii powiedział, że aktualnie nie dostrzega sposobu na zakończenie wojny w Ukrainie - podaje portal yle.fi. Sauli Niinisto skomentował również działania podejmowane przez Rosję i możliwość użycia broni atomowej.

Zobacz wideo Finlandia wstąpiła do NATO. Jabłoński: Doskonała wiadomość. To powoduje, że jesteśmy bezpieczniejsi

Prezydent Finlandii uważa, że wojna w Ukrainie nadal będzie trwała. "Rosja jest okopana na swoich pozycjach"

Podczas spotkania z fińskimi dziennikarzami, które odbyło się 7 września, Sauli Niinisto stwierdził, że wyparcie wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy to wymagające zadanie. W jego opinii walki będą kontynuowane, ponieważ "Rosja jest głęboko okopana na swoich pozycjach".

Sauli Niinisto odniósł się do niedawnych wydarzeń w Rumunii. 6 września rumuński minister obrony potwierdził, że kilka dni wcześniej na terytorium Rumunii spadły części rosyjskiego drona. Zdaniem prezydenta Finlandii ten incydent pokazuje, że w Europie "cały czas istnieje równowaga strachu, do której dochodzi przypadkowo lub celowo".

Sauli Niinisto wspomniał o groźbie użycia broni atomowej. Prezydent Finlandii: To będzie koniec świata

Prezydent Finlandii poinformował, że wojna w Ukrainie jest stale monitorowana pod kątem ewentualnej eskalacji. Stwierdził też, że należy poważnie traktować ryzyko wykorzystania w konflikcie broni atomowej. Jak zauważył Niinisto, użycie tego rodzaju broni "będzie oznaczało koniec świata". Zaznaczył przy tym, że nie ma na myśli żadnego konkretnego zagrożenia, ale istniejące cały czas niebezpieczeństwo, o którym trzeba pamiętać.

Więcej o: