Ukraińska armia wyzwoliła ważne tereny. Żołnierze wywiesili flagi w "szarej strefie"

Kontrofensywa Ukrainy trwa. Armia zdobywa kolejne rosyjskie punkty oporu. Udało się wyzwolić tereny na Zaporożu - okolice ważnych miejscowości Robotyne i Werbowe. Żołnierze wywiesili także flagi w "szarej strefie" w obwodzie charkowskim.

Najcięższe walki wciąż trwają na froncie zaporoskim. W czwartek (7 września) Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim (tj. w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego) poinformował o sukcesie Ukrainy. Wojska wyzwoliły kolejne terytoria.

Zobacz wideo Wolontariusze pomagają uprzątnąć katedrę w Odessie, która ucierpiała podczas rosyjskiego ataku 23.07

Wojna w Ukrainie. Tereny w okolicach miejscowości Robotyne i Werbowe zostały wyzwolone

Siły Zbrojne Ukrainy w środę wyzwoliły tereny w okolicach ważnych miejscowości Robotyne i Werbowe - poinformował Ołeksandr Sztupun. Jak ocenili analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), zdobycie Robotynego umożliwi ukraińskiej armii kontynuowanie natarcia na mniej zaminowanym i łatwiejszym do pokonywania terenie - czytamy.

"Rozwój wydarzeń na froncie zaporoskim w ciągu ostatnich dwóch, trzech tygodni wykazuje korzystną dla Ukraińców dynamikę. Udaje im się utrzymać inicjatywę i - w wolnym tempie - zdobywają oni kolejne rosyjskie punkty oporu. Kluczowym czynnikiem spowalniającym natarcie są cały czas uwarunkowania terenu" - stwierdził z kolei Ośrodek Studiów Wschodnich.

Ciąg dalszy kontrofensywy. Ukraińska flaga na "szarej strefie"

Żołnierze z brygady szturmowej Stalowa Granica wkroczyli do wsi Strojiwka i Topoli (obw. charkowski) - przekazała w czwartek (7 września) Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. Znajdują się one na prawym brzegu rzeki Oskoł, nieopodal Kupiańska, w pobliżu granicy z Rosją, czyli w tak zwanej szarej strefie kontrolowanej zarówno przez siły rosyjskie, jak i ukraińskie.

"Po deokupacji obwodu charkowskiego wjazd na to terytorium był niebezpieczny ze względu na miny, ale teraz straż graniczna utorowała drogę i podniosła flagę państwową Ukrainy!" - poinformowało ukraińskie MSW.

Więcej o: