Jewgienij Prigożyn jednak żyje? Ukraiński wywiad: Nie ma 100-proc. pewności

Zdaniem ukraińskiego wywiadu nie ma obecnie 100-procentowej pewności, że w katastrofie lotniczej w Rosji śmierć poniósł Jewgienij Prigożyn. Służby są jednak przekonane, że w wypadku zginął Dmitrij Utkin ps."Wagner". Skąd wzięły się wątpliwości wywiadu?

Wątpliwości dotyczące śmierci Jewgienija Prigożyna przedstawił w wywiadzie dla agencji Ukrinform przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Andrij Jusow. Według niego na razie nie można z całą pewnością potwierdzić tożsamości wszystkich ofiar katastrofy lotniczej, do której doszło 23 sierpnia w obwodzie twerskim w Rosji.

Zobacz wideo Statek wycieczkowy z Rosjanami przywitany protestem w gruzińskim porcie

Śmierć Jewgienija Prigożyna. Ukraina nie jest na 100 proc. pewna informacji przekazanych przez Rosję

- W tej chwili możemy mówić na 100 proc. o potwierdzonej śmierci Utkina i kilku innych pasażerów. Jeśli chodzi o Prigożyna, nie wszystkie kwestie są jeszcze zamknięte - powiedział Andrij Jusow. Przedstawiciel HUR odmówił jednak podania dziennikarzom szczegółów sprawy, którą zajmują się ukraińskie służby wywiadowcze. 

- Po prostu na pewno możemy potwierdzić śmierć Utkina i kilku innych współpracowników Prigożyna. Jeśli chodzi o dowódcę prywatnej kompanii wojskowej, myślę, że musimy poczekać trochę dłużej, by zdobyć pewność - podkreślił dalej Jusow. 

Rosja. Katastrofa samolotu z udziałem Prigożyna

Do katastrofy samolotu Embraer Legacy 600 o numerze RA-02796 doszło w środę 23 sierpnia wieczorem. Z informacji przekazanych przez rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wynika, że maszyna leciała z Moskwy do Petersburga, gdy nagle zaczęła tracić wysokość i spadła. Na miejscu katastrofy znaleziono szczątki dziesięciu osób, które znajdowały się na pokładzie jednostki - siedmiu pasażerów i trzech członków załogi. Dane ofiar zostały potwierdzone przez rosyjskie służby badaniami genetycznymi. Na tej podstawie poinformowano, że w katastrofie zginęli: 

  • Jewgienij Prigożyn - szef grupy Wagnera, która dokładnie dwa miesiące przed katastrofą przeprowadziła bunt i rozpoczęła marsz na Moskwę. Wagnerowcy domagali się od władz w Moskwie wydania im ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa;
  • Dmitrij "Wagner" Utkin - "prawa ręka" Prigożyna;
  • Walerij Czekałow - zastępca Prigożyna w Grupie Wagnera, który miał odpowiadać za pracę służby bezpieczeństwa formacji najemników;
  • Jewgienij Makarian - bojownik Grupy Wagnera, miał walczyć w Syrii;
  • Aleksandr Totmin - bojownik Grupy Wagnera, miał walczyć w Sudanie;
  • Siergiej Propustin - bojownik Grupy Wagnera, zwiadowca grupy;
  • Nikołaj Matusejew (lub Matusejewicz) - miał walczyć w Syrii;
  • Aleksiej Lewszyn - dowódwca załogi, pierwszy pilot;
  • Rustam Karimow - drugi pilot;
  • Kristina Raspopowa - stewardesa, siostra zastępcy prokuratora miasta Jemanżelinsk w obwodzie czelabińskim Jewgienija Raspopowa.
Więcej o: