Jak donosi Reuters, w środę Sąd Najwyższy Meksyku obalił federalne prawo kryminalizujące aborcję. Potwierdził tym samym wcześniejsze orzeczenie, że sankcje karne za aborcję są niezgodne z konstytucją i zezwolił systemowi opieki zdrowotnej na świadczenie usługi.
Orzeczenie Sądu Najwyższego zwiększy dostęp do aborcji w całym Meksyku. Decyzja oznacza także znaczące zwycięstwo zwolenników praw aborcyjnych w kraju, w którym dominuje wyznanie rzymskokatolickie - zauważa Reuters. Sąd Najwyższy Meksyku stwierdził, że odmowa możliwości przerwania ciąży narusza prawa kobiet. - W przypadku gwałtu żadna dziewczyna nie może zostać zmuszona do zostania matką - ani przez państwo, ani przez rodziców, ani przez opiekunów - powiedział prezes Sądu Najwyższego Arturo Zaldívar, którego cytuje BBC. - W tym przypadku naruszenie praw jest poważniejsze, nie tylko ze względu na status ofiary, ale także ze względu na wiek, co sprawia, że konieczne jest przeanalizowanie tej kwestii z perspektywy najlepszego interesu nieletnich - dodał.
- Wiele kobiet nie wie, że ma takie prawo, ponieważ władze lokalne nie przeprowadziły kampanii informacyjnych na ten temat - powiedziała w rozmowie z agencją AFP działaczka na rzecz praw kobiet Sara Lovera, dodając, że decyzja sądu jest ważna.
BBC zauważa, że wyrok zapadł dwa lata po tym, jak sąd przychylił się do sprzeciwu wobec obowiązującego prawa w północnym stanie Coahuila. Orzekł on wówczas, że sankcje karne za przerywanie ciąży są niezgodne z konstytucją. Od tego czasu meksykańskie stany i rząd federalny powoli uchylały zmiany w kodeksach karnych. Aguascalientes stał się dwunastym stanem Meksyku, który zdekryminalizował aborcję w sierpniu, zaś miasto Meksyk zrobiło to już w 2007 roku.
W Ameryce Łacińskiej obserwuje się tendencję do liberalizacji prawa aborcyjnego, co określa się mianem "zielonej fali". Aborcja z wyboru jest legalna w Kolumbii, na Kubie, w Urugwaju i Argentynie. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy w ubiegłym roku zniósł krajowe prawo do aborcji, a prawie połowa z 50 stanów drastycznie ograniczyła dostęp do niej. Całkowity zakaz aborcji obowiązuje w Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, na Haiti i w Republice Dominikańskiej.