"Genialna córka" Putina objęta sankcjami, ale jej to nie przeszkadza. Dalej robi karierę na Zachodzie

Córka Putina, Maria Woroncowa od 2022 roku objęta jest zachodnimi sankcjami. Jednak nie przeszkadzają jej w rozwijaniu kariery. Wciąż publikuje artykuły na łamach naukowych czasopism, które są wydawane w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę córki Putina - Maria Woroncowa oraz jej młodsza siostra Jekaterina Tichonowa - w kwietniu 2022 r. zostały objęte zachodnimi sankcjami. Woroncowa figuruje m.in. na "czarnej liście": Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Japonii, Nowej Zelandii. Nie przeszkadza jej to jednak w rozwijaniu kariery naukowej.

Zobacz wideo Pawlak o transformacji energetycznej i imporcie węgla. "Zostałem zaatakowany"

Maria Woroncowa genialnym dzieckiem Putina. Wciąż publikuje na Zachodzie

Maria Woroncowa (nazwisko po babce) - znana również pod nazwiskiem po byłym już mężu, jako Maria Faassen - uchodzi za genialne dziecko Putina. Posiada stopień doktora nauk medycznych. Jest endokrynolożką. Zajmowała lukratywne stanowiska w Ministerstwie Zdrowia Rosji i tamtejszym Narodowym Centrum Badań Medycznych. Otworzyła również prywatną klinikę, w której miał pracować personel z całej Europy. Jednak ambitne plany pogrzebała napaść Rosji na Ukrainę.

Na stronie internetowej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa można znaleźć publikacje jej autorstwa, które pojawiły się w amerykańskich i szwajcarskich czasopismach naukowych.

Córka Putina objęta sankcjami. Magazyny ucierpią?

Maria Woroncowa pisze artykuły we współautorstwie ze swoimi kolegami z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Cztery z zakresu endokrynologii dla "The Endocrine Society" oraz "MDPI Publishing" zostały opublikowane w 2022 i 2023 roku, z czego trzy pojawiły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podał na Telegramie niezależny rosyjski serwis Mozhem Obyasnit.

Anonimowy redaktor jednego z magazynów powiedział, że sankcje nie zabraniają publikowania artykułów naukowych na Zachodzie, jednak magazyny, które zapraszają córkę Władimira Putina, muszą się liczyć z kryzysem wizerunkowym. 

Więcej o: