Rustem Umerow nowym ministrem obrony Ukrainy. "Z każdym potrafi się dogadać"

Rustem Umerow został powołany na nowego ministra obrony Ukrainy. Dotychczasowy szef Funduszu Mienia Państwowego zastąpił na tym stanowisku Ołeksija Reznikowa. Dlaczego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował jego kandydaturę? Umerow ma łączyć w sobie nienaganną reputację, kontakty międzynarodowe oraz umiejętności przywódcze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego kancelaria zdecydowali o wyborze nowego ministra obrony narodowej. Stanowisko, które od listopada 2021 r. piastował Ołeksiej Reznikow, ostatecznie przypadło Rustemowi Umerowi, dotychczasowemu szefowi Funduszu Mienia Państwowego. - Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i innych form interakcji, zarówno z wojskiem, jak i całym społeczeństwem - cytuje słowa Zełenskiego portal hromadske.ua.

Zobacz wideo Nowe doniesienia w sprawie inwigilacji Krzysztofa Brejzy

Rustem Umerow ministrem obrony Ukrainy. Dlaczego dla Zełenskiego był najlepszym możliwym kandydatem?

Kluczowy dla powołania Umera miał okazać się jego udział w najważniejszych wydarzeniach na szczeblu międzynarodowym. Jak wskazują dziennikarze ukraińskiej odnogi magazynu "Forbes", polityk udzielał się w negocjacjach na temat porozumienia zbożowego. Odegrał również kluczową rolę przy zorganizowaniu wymiany więźniów z pułku Azow.

W politycznej karierze Umera brakuje także skandali o charakterze korupcyjnym, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego wizerunek. Ponadto polityk jest znany z utrzymywania bardzo dobrych kontaktów dyplomatycznych z przywódcami krajów arabskich. - Jest szanowany w krajach arabskich, z każdym potrafi się łatwo dogadać - ocenił Umera w rozmowie z magazynem "Forbes" jeden z parlamentarzystów. Polityk ma także pozytywne relacje z krajami Unii Europejskiej oraz przedstawicielami Stanów Zjednoczonych.

Kim jest nowy minister obrony Ukrainy? Zaczynał od biznesu, a skończył na polityce i odznaczeniu państwowym

Przed wejściem do polityki Umerow obracał się w środowisku biznesowym. Jego kariera rozpoczęła się od pracy na kierowniczych stanowiskach w firmie telekomunikacyjnej. Kilka lat później założył firmę inwestycyjną ASTEM i powołał do życia fundusz charytatywny ASTEM Foundation.

Nim na dobre zajął się dyplomacją, pełnił funkcję doradcy przywódcy narodu krymsko-tatarskiego Mustafy Dżemilewa. Od sierpnia 2019 r. jest parlamentarzystą frakcji "Głos", sekretarzem Komisji Praw Człowieka, Deokupacji i Reintegracji Terytoriów Czasowo Okupowanych. Na początku września 2022 r. stanął również na czele Funduszu Mienia Państwowego.

W 2021 r. Umerow otrzymał odznaczenie Orderu Zasługi III stopnia za "znaczący osobisty wkład w budowę państwa, wzmocnienie obronności, rozwój społeczno-gospodarczy, naukowo-techniczny, kulturalno-oświatowy państwa ukraińskiego, znaczące osiągnięcia zawodowe oraz wieloletnią sumienną pracę".

Więcej o: