Kwadrans owacji na stojąco dla Agnieszki Holland w Wenecji po premierze filmu "Zielona granica". Prawica atakuje

Minuta ciszy przed i 15 minut owacji na stojąco po - w takich okolicznościach swoją premierę na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji miał najnowszy obraz Agnieszki Holland "Zielona granica". Inspirowana wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy opowieść walczy w konkursie głównym o prestiżową nagrodę Złotego Lwa.
Zobacz wideo Waldemar Pawlak: Emerytury muszą podlegać klasycznej waloryzacji

Zanim publiczność weneckiego festiwalu filmowego zobaczyła najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica" reżyserka i twórcy spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Wszyscy obecni uczcili minutą ciszy uchodźców, którzy od 2014 r. zginęli, próbując przedostać się do Europy. Po premierze obrazu widzowie nagrodzili reżyserkę, obsadę i wszystkich twórców zaangażowanych w produkcję "Zielonej granicy" owacjami na stojąco, które trwały niemal kwadrans. Fragment braw i uhonorowania pracy filmowców zamieścili na Instagramie między innymi: Maja Ostaszewska, Piotr Jacoń i Karolina Korwin-Piotrowska. "Posłuchajcie braw..." - taki lakoniczny wpis dodała dziennikarka.

 

Kwadrans owacji na stojąco dla Agnieszki Holland w Wenecji po premierze filmu "Zielona granica"

Agnieszka Holland nad scenariuszem pracowała razem z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko i Maciejem Pisukiem. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. W filmie "Zielona granica" zagrali m.in. Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamed Al Rashi i Jaśmina Polak. Reżyserka podkreśliła, że żadna z osób zaangażowanych w powstanie tego filmu "nie chciała uprawiać propagandy sprawiedliwości". "Zależało nam, by ten obraz ukazywał punkt, w którym znajdujemy się obecnie i odzwierciedlał, jak trudne są wybory, których dokonujemy" - cytuje RMF FM.

Najnowszy film Agnieszki Holland to fabularyzowana opowieść o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Twórcy podkreślają, że przedstawia on odpowiedzi polityków, sił zbrojnych, uchodźców, aktywistów i mieszkańców regionu na to wyzwanie. "Zależało nam, by uchwycić ten temat w całej jego złożoności. Chcieliśmy również udzielić głosu tym, którzy są go pozbawieni" - powiedziała reżyserka.

Przygotowując się do pracy nad filmem, spotkaliśmy się z pracownikami Straży Granicznej. Oczywiście, w tajemnicy, ponieważ nie chcieli, by ktokolwiek ich rozpoznał. Kiedy z nimi rozmawialiśmy, ta walka toczyła się na naszych oczach. Taka jest ludzka natura

- mówiła o kulisach pracy nad filmem reżyserka. "Zielona granica" to jeden z 23 filmów nominowanych do Złotego Lwa, głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Obok niej o statuetkę walczą m.in. "Priscilla" Sofii Coppoli, "The Killer" Davida Finchera i "Poor Things" Yorgosa Lanthimosa. Laureata poznamy w sobotę wieczorem. 

Atak polityków prawicy na film Agnieszki Holland. "Zagrożenie dla wolności słowa w Polsce"

Obraz Holland zaatakowali politycy obozu rządzącego w Polsce. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny napisał na Twitterze [obecnie portal X]: "W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland" - stwierdził Zbigniew Ziobro. O filmie wypowiedział się także Stanisław Żaryn. "Coraz głośniej o filmie A. Holland 'Zielona Granica', który - wszystko na to wskazuje - będzie kolejną próbą zakłamania prawdy o operacji hybrydowej przeciwko [Polsce - red.] oraz atakiem na władze RP" - napisał sekretarz stanu w KPRM, zastępca koordynatora służb specjalnych.

"Polska Akademia Filmowa protestuje przeciwko atakowi na wolność słowa i ekspresji twórczej oraz lżeniu Twórcy - Agnieszki Holland, wybitnej polskiej reżyserki, w reakcji na Jej film pt. 'Zielona granica', który uważamy za przykład patriotycznej odpowiedzialności i humanizmu. Każdemu wolno krytykować każdy film, ale nikomu nie wolno przesuwać granicy tej krytyki do próby publicznej egzekucji, która stanowi jednoznaczne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce" - napisał Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, stając w obronie niezależności twórców Polsce i potępiając szkodliwe wypowiedzi polityków prawicy.

***

Więcej o: