Zrobili dziurę w Wielkim Murze Chińskim, bo chcieli skrócić sobie drogę. "Nieodwracalne uszkodzenie"

Chińskie władze donoszą o zatrzymaniu 38-letniego mężczyzny i 55-letniej kobiety w sprawie zniszczenia fragmentu Wielkiego Muru Chińskiego. Para miała wykopać dziurę w konstrukcji zapory, by... skrócić sobie drogę na plac budowy.

Jak informują zagraniczne media, powołując się na oświadczenie Biura Bezpieczeństwa Publicznego Yoyu, dwie osoby zostały zatrzymane w związku z uszkodzeniem Wielkiego Muru Chińskiego, do którego doszło w drugiej połowie sierpnia. Według ustaleń policji zapora miała zostać naruszona przez 38-letniego mężczyznę oraz 55-letnia kobietę, którzy zostali już zatrzymani.

Zobacz wideo Chiny. Klienci rzucili się na amerykański sklep

Chiny. Zrobili dziurę w Wielkim Murze, bo... chcieli skrócić sobie drogę

"Po przybyciu na miejsce policji natychmiast przybyła Brygada Dochodzeniowo-Śledcza, która po przeprowadzeniu kontroli na miejscu ustaliła, że starożytny Wielki Mur został uszkodzony w wyniku mechanicznych wykopów prowadzonych na dużą skalę" - czytamy. Zatrzymani mieli rozkopać przy pomocy koparki istniejącą już wcześniej w murze szczelinę, czym spowodowali jego "nieodwracalne uszkodzenie". Kobieta i mężczyzna mieli w ten sposób utworzyć sobie skrót na pobliski plac budowy. Dochodzenie w sprawie jest w toku.

Wielki Mur Chiński - co to jest? Liczy ponad 8 tys. km, nie w całości został zbudowany przez człowieka

Wielki Mur Chiński to zbiorcza nazwa systemów obronnych, w skład których wchodzą naturalne zapory (również takie jak wzgórza i koryta rzek), sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych. Całkowita długość muru wynosi 8851,8 km, z czego 6259,6 km jest dziełem rąk człowieka. W 1987 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 2007 roku ogłoszono go natomiast jednym z siedmiu nowych cudów świata - obok Petry w Jordanii, statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu w Peru, Chichen Itza w Meksyku, Koloseum w Rzymie oraz Tadż Mahal w Indiach.

Więcej o: