Ukraina: Parlament przegłosował odwołanie Reznikowa ze stanowiska ministra obrony. Polityk dostał owacje

Ukraiński parlament przegłosował odwołanie Ołeksija Reznikowa ze stanowiska ministra obrony. Przyjęcie uchwały poparło 327 deputowanych. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła rezygnację dotychczasowego ministra na wniosek prezydenta.

Wołodymyr Zełenski zmianę argumentował potrzebą nowego podejścia i formatów współpracy ministerstwa z wojskiem i ukraińskim społeczeństwem. Za odwołaniem zagłosowało 327 parlamentarzystów, cztery osoby były przeciwko, 11 się wstrzymało, a 23 osoby nie głosowały. 

Kiedy Reznikow, pierwszy raz od dawna ubrany w białą koszulę, a nie wojskowe moro, opuszczał salę, otrzymał owacje na stojąco. 

Chwilę później głosowano nad odwołaniem Rustema Umerowa z pełnionej dotąd funkcji szefa Funduszu Mienia Państwowego. Za było 302 parlamentarzystów, 25 osób się wstrzymało, a 33 osoby nie głosowały. Umerow zostanie w środę powołany na stanowisko ministra obrony.

Ołeksij Reznikow objął stanowisko ministra obrony Ukrainy w listopadzie 2021 roku. Wcześniej pracował jako wicepremier do spraw reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.

Zobacz wideo Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce? [SONDA]

Rustem Umerow nowym ministrem obrony

Prezydent Zełenski zdecydował, że nowym ministrem obrony zostanie Rustem Umerow, który od 2020 roku jest w ukraińskim rządzie członkiem grupy zadaniowej opracowującej strategię zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu. Rustem Umerow znany jest jako negocjator. Należał do zespołu, który prowadził negocjacje z Rosją tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, brał też udział w rozmowach na temat porozumienia zbożowego i wymiany jeńców z Rosjanami.

Jak możemy przeczytać na portalu hromadske.ua, w 2004 roku Rustem Umerow rozpoczął karierę w jednym z przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, gdzie zajmował różne stanowiska kierownicze. W 2013 roku założył własną firmę inwestycyjną, zajmował się również działalnością charytatywną. Umerow był także doradcą Mustafy Dżemilewa, przywódcy Tatarów krymskich, czyli grupy etnicznej, do której należy nowy minister obrony Ukrainy.

W 2019 roku Rustem Umerow został członkiem ukraińskiego parlamentu, a trzy lata później objął stanowisko szefa Funduszu Mienia Państwowego. Dziennikarze ukraińskiej edycji magazynu "Forbes" zauważyli, że po inwazji Rosji na Ukrainę Umerow uczestniczył w ważnych rozmowach na szczeblu międzynarodowym. Osoba związana z komisją obrony w parlamencie Ukrainy stwierdziła, że Umerow "odegrał kluczową rolę w powrocie żołnierzy pułku Azow do Ukrainy i zaangażowaniu w ten proces prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana".

Więcej o: