W tym roku Rosja nie przeprowadzi ćwiczeń Zapad. Szojgu: Prowadzimy je w Ukrainie

Siergiej Szojgu poinformował, że Rosja nie przeprowadzi w tym roku ćwiczeń wojskowych Zapad. Niewykluczone są za to wspólne manewry z Koreą Północną.
Zobacz wideo Kaczyński krótko wyjaśnił, dlaczego zmienił okręg wyborczy

- Nie, w tym roku prowadzimy ćwiczenia w Ukrainie - powiedział minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu, gdy dziennikarze pytali, czy zostaną przeprowadzone ćwiczenia Zapad 2023. W ten sposób potwierdzają się ustalenia brytyjskiego wywiadu, który pod koniec sierpnia informował, że Rosja nie zdecyduje się na manewry. W raporcie ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii stwierdzono, że decyzja Moskwy jest spowodowana zbyt małą liczbą żołnierzy oraz sprzętu. Manewry miały się odbyć we wrześniu. 

W tym roku Rosja nie przeprowadzi ćwiczeń Zapad. Możliwe manewry z Koreą Północną

"Straty wojsk rosyjskich w Ukrainie pokazują, że ćwiczenia miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter wyłącznie pokazowy" - podała agencja wywiadowcza. Ćwiczenia odbywają się co dwa lata. W 2021 roku zostały przeprowadzone na poligonach w Rosji i Białorusi

Jednocześnie Szojgu przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że możliwe jest przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń Rosji i Korei Północnej. - Czemu nie, to są nasi sąsiedzi - powiedział Szojgu cytowany przez agencję Reutera. Podkreślił, że kwestia ćwiczeń jest omawiana między oboma krajami.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby przekazał w ostatnich dniach, że Rosja prowadzi tajne rozmowy z Koreą Północną na temat zakupu amunicji i sprzętu wojskowego. Miałyby one być wykorzystywane podczas wojny na Ukrainie. - Negocjacje w sprawie dostaw broni między Rosją a Koreą Północną aktywnie postępują - powiedział John Kirby. Jak dodał, głównym tematem rozmów jest zakup przez Rosjan amunicji artyleryjskiej. Wskazywał przy tym, że w zeszłym roku Pjongjang, mimo że temu zaprzeczał, dostarczył grupie Wagnera pociski i rakiety dla piechoty. Kirby zwrócił przy tym uwagę, że niedawno rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu złożył wizytę w Korei Północnej, a Władimir Putin i Kim Dzong Un wymienili między sobą listy, w których deklarowali zacieśnienie stosunków dwustronnych.

Więcej o: