Media: W obwodzie donieckim rozbiły się dwa helikoptery. Zginęło sześciu ukraińskich pilotów

W obwodzie donieckim rozbiły się dwa helikoptery, zginęło sześciu ukraińskich pilotów - informują ukraińskie media. Dwie wojskowe maszyny spadły niedaleko Bachmutu. Zginęło sześciu pilotów 18 brygady lotnictwa wojskowego im. Igora Sikorskiego.
Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

Rzecznik jednostki Jewhen Rakita powiedział portalowi Suspilne, że wszystkie ofiary miały stopnie oficerskie. Do katastrofy doszło podczas misji bojowej. Rakita dodał, że ze względów bezpieczeństwa nazwiska żołnierzy i okoliczności ich śmierci nie zostały ujawnione. Uroczystości żałobne zaplanowano na piątek 1 września w Połtawie. Pilot pochodzący z obwodu połtawskiego zostanie pochowany w miejscu zamieszkania, inni - w swoich rodzinnych stronach.

Sztab generalny Ukrainy: 35 starć zbrojnych

W środę wieczorem sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 35 starć zbrojnych. Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim. Dowództwo zastrzegło, że Rosjanie prowadzą bezskuteczne ataki na kierunku łymańskim, bachmuckim i zaporoskim. Siły ukraińskie powstrzymują rosyjskie ataki na kierunku marjinskim i szachtarskim. Rosjanie dokonali 30 ataków rakietowych i 52 ataków lotniczych na ukraińskie pozycje i miejscowości, przeprowadzili też 35 ostrzałów rakietami niekierowanymi. Zniszczone zostały domy mieszkalne i infrastruktura, są też ofiary wśród ludności cywilnej. Ukraińskie lotnictwo dokonało 10 ataków na rejony ześrodkowania sił rosyjskich i czterech ataków na systemy obrony przeciwlotniczej. Pododdziały wojsk artyleryjskich i rakietowych ostrzelały rejon ześrodkowania rosyjskich wojsk i sprzętu, a także punkt dowodzenia.

Ukraina: od początku okupacji zaginęło na Krymie 21 osób

Podczas rosyjskiej okupacji Krymu 21 osób zostało uznanych za zaginione. Poinformowało o tym Centrum Zasobów Tatarów Krymskich z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Pamięci Osób Zaginionych. Według Centrum, 15 spośród 21 osób zaginionych to Tatarzy krymscy. Centrum Zasobów Tatarów Krymskich poinformowało, że kontrolowane przez Kreml władze półwyspu tylko stwarzają pozory prowadzenia dochodzeń w tych sprawach. Dzieje się tak pomimo faktu, że zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Rosja jest uznawana za okupanta i jest odpowiedzialna za przestrzeganie praw człowieka na Krymie. Rosja nielegalnie okupuje półwysep od marca 2014 roku.

***

Więcej o: