Jewgienij Prigożyn nie żyje. Jest oficjalne potwierdzenie śledczych z Rosji

Jewgienij Prigożyn nie żyje. Zgodnie z wynikami badań tożsamości wszystkich 10 osób, które zginęły w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim, ustalono, że odpowiadają one liście podanej w karcie lotu - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

Do katastrofy prywatnego odrzutowca Embraer Legacy 600C, który należał do Jewgienija Prigożyna, doszło 23 sierpnia w obwodzie twerskim pod Moskwą. Wszystkie osoby na pokładzie (czyli siedmiu pasażerów i troje członków załogi) zginęły. W sprawie ruszyło dochodzenie. W niedzielę (27 sierpnia) Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przekazał informacje o jego pierwszych wynikach.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Jewgienij Prigożyn nie żyje. Śledczy z Rosji potwierdzają

"Ciało Jewgienija Prigożyna zostało oficjalnie zidentyfikowane w kostnicy przez jednego z dowódców Grupy Wagnera. Głównym znakiem był brak palca" - poinformował 24 sierpnia nieoficjalnie kanał WCzK-OGPU, powiązany ze źródłami w służbach specjalnych Kremla. Więcej na ten temat w artykule:

27 sierpnia Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przekazał, że zakończono już badania genetyczne, które potwierdziły tożsamość 10 pasażerów podróżujących prywatnym samolotem Embraer Legacy z Moskwy do Petersburga - podała państwowa agencja Ria Nowosti. "Ustalono, że odpowiadają liście podanej w karcie lotu" - czytamy komunikacie.

Katastrofa pod Moskwą. Kto był na pokładzie Embraer Legacy?

Federalna Agencja Transportu Lotniczego potwierdziła, że na pokładzie samolotu znajdowali się szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin i jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin, a także:

  • Walerij Czekałow - biznesmen związany ze strukturami biznesowymi Prigożyna. Zastępca Prigożyna w Grupie Wagnera, który rzekomo odpowiadał za pracę służby bezpieczeństwa formacji najemników, objęty sankcjami Ukrainy i USA;
  • Jewgienij Makarian - bojownik Grupy Wagnera, znajduje się na listach ukraińskiej organizacji Centrum Myrotworeć, która gromadzi informacji m.in. na temat działań terrorystycznych i separatystycznych na terytorium Ukrainy, miał walczyć w Syrii;
  • Aleksandr Totmin - bojownik Grupy Wagnera, miał walczyć w Sudanie, kontakt do niego miał być podawany w ogłoszeniach o rekrutacji bojowników;
  • Siergiej Propustin - bojownik Grupy Wagnera, zwiadowca grupy, znajduje się na listach Centrum Myrotworeć,
  • Nikołaj Matusejew (lub Matusejewicz) - miał walczyć w Syrii.

W katastrofie samolotu zginęło również troje członków załogi:

  • Aleksiej Lewszyn - dowódwca załogi, pierwszy pilot, 
  • Rustam Karimow - drugi pilot,
  • Kristina Raspopowa - stewardesa, siostrą zastępcy prokuratora miasta Jemanżelinsk w obwodzie czelabińskim Jewgienija Raspopowa.
Więcej o: