Katastrofa samolotu Jewgienija Prigożyna. Służby znalazły czarne skrzynki

Służby znalazły czarne skrzynki z samolotu, którym leciał Jewgienij Prigożyn. Poinformował o tym Komitet Śledczy Rosji.

W piątek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że w miejscu, w którym doszło do katastrofy prywatnego odrzutowca Embraera Legacy, znaleziono czarne skrzynki. Urządzenia te zostały zabezpieczone.

Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu

Katastrofa samolotu Jewgienija Prigożyna. Trwają badania DNA zwłok

W miejscu wypadku wciąż trwają działania służb. Obecnie zabezpieczane są przedmioty i dokumenty istotne dla ustalenia wszystkich okoliczności - przekazał Komitet Śledczy. Trwają również badania DNA, które mają pomóc w identyfikacji ciał ofiar. Według Federalnej Agencji Transportu Lotniczego samolotem, który rozbił się w obwodzie twerskim, podróżowali m.in. Jewgienij Prigożyn oraz jego prawa ręka - Dmitrij Utkin. Wszystkie osoby, które znajdowały się na pokładzie (czyli siedmiu pasażerów i troje członków załogi) zginęły.

Stan większości zwłok nie pozwolił na natychmiastowe ustalenie tożsamości ofiary. Jednak - według doniesień - udało się zidentyfikować ciało szefa Grupy Wagnera. "Ciało Jewgienija Prigożyna zostało oficjalnie zidentyfikowane w kostnicy przez jednego z dowódców Grupy Wagnera. Głównym znakiem był brak palca. Również na podstawie wzrostu i tatuaży w kostnicy zidentyfikowano ciało drugiego lidera wagnerowców, założyciela grupy Dmitrija Utkina" - poinformował kanał WCzK-OGPU, powiązany ze źródłami w służbach specjalnych Kremla.

Eksperci skłaniają się ku wybuchowi na pokładzie

Pentagon jest zdania, że Prigożyn zginął w katastrofie samolotu (a nie, jak uważają niektórzy, sfingował swoją śmierć). Rzecznik departamentu poinformował, że na razie nie ma informacji, które wskazywałyby na zestrzelenie samolotu pociskiem ziemia-powietrze albo powietrze-powietrze. 

Źródła CNN w wywiadzie wyjaśniają, że na razie jest zbyt wcześnie na definitywne określenie przyczyny katastrofy, ale wybuch na pokładzie jest jedną z wersji branych pod uwagę. Ku wybuchowi skłaniają się też eksperci, którzy analizowali m.in. nagrania spadającej maszyny i zdjęcia wraku. 

Więcej o: