"Kowalski, analiza!". Pingwin został generałem dywizji w Norwegii. W wojsku służy od ponad 50 lat

Pingwin królewski został odznaczony stopniem generała dywizji Królewskiej Gwardii Norweskiej. Jak podaje zoo w Edynburgu, gdzie na co dzień mieszka sir Nils Olav III, jest to trzeci, najwyższy stopień w armii tego kraju.

Kariera Nilsa Olava rozpoczęła się w 1972 roku. Wówczas pingwin został oficjalnie wybrany na maskotkę norweskiej gwardii. Pierwszy awans zwierzę uzyskało w 1982 roku, otrzymując stopień kaprala. Pingwin otrzymał też tytuł szlachecki, stając się baronem wysp Bouveta. Najpewniej oznaczenia nie przyjmuje za każdym razem ten sam osobnik, a jego następcy (na co wskazuje także numer - III), ponieważ pingwiny królewskie żyją średnio 15-20 lat.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Pingwin królewski służy w armii Norwegii od ponad 50 lat. Teraz otrzymał stopień generała dywizji

"Baczność, Panie Pingwinie! Najwyższy rangą pingwin na świecie, Sir Nils Olav III, został awansowany do stopnia generała dywizji przez Norweską Gwardię Królewską. Sir Nils zajmuje teraz trzeci, najwyższy stopień w norweskiej armii!" - możemy przeczytać na profilu w mediach społecznościowych ogrodu zoologicznego w Edynburgu w Szkocji. Zoo opublikowało także zdjęcia z tego wydarzenia. 

Z komunikatu, który znalazł się na stronie zoo w Edynburgu wynika, że żołnierze Gwardii Norweskiej, którzy w 1961 roku odwiedzili ogród zoologiczny w Szkocji, podjęli decyzję, że pingwiny królewskie będą ich maskotką. W ten sposób wojskowi stworzyli tradycję, która polega na tym, że za każdym razem, gdy pojawiają się w Szkocji, organizują ceremonię, podczas której Nils Olav III otrzymuje kolejny awans wojskowy. Poza tym wysyłają pingwinowi ryby na urodziny i święta oraz kartki świąteczne. 

W tegorocznej uroczystości, która miała miejsce 21 sierpnia, udział wzięło aż 160 mundurowych. Jak dodaje zoo, tym razem "obyło się bez wpadek". Poprzednia ceremonia miała miejsce w 2008 roku. Wówczas sir Nilas Olav III został pasowany na rycerza w imieniu króla Norwegii Haralda V. Nieoczekiwanie pingwin się wypróżnił. 

- Jego awans w sierpniu tego roku został przyznany za dobre zachowanie i bycie doskonałym przykładem dla reszty pingwinów w zoo w Edynburgu. Jest też kamieniem milowym w jego karierze - stwierdził major Norweskiej Gwardii Królewskiej, Fredrik Gresset. Jak zaznaczył, pingwin jest symbolem bardzo dobrych stosunków między Norwegią i Szkocją. 

Więcej o: