Toto Cutugno nie żyje. Włoski piosenkarz znany z hitu "L'Italiano" miał 80 lat

W wieku 80 lat zmarł Toto Cutugno, który był uznawany za symbol włoskiej piosenki. Sławę zyskał dzięki utworowi "L'italiano", który w 1983 roku wykonał na festiwalu w San Remo.

Agencja informacyjna ANSA przekazała smutne informacje. We wtorek (22 sierpnia) w Mediolanie zmarł legendarny włoski piosenkarz Toto Cutugno. Piosenka "L'italiano", którą zaśpiewał na festiwalu piosenki w San Remo w 1983 roku, podbiła niemal cały świat. 

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Zmarła legenda włoskiej muzyki. Toto Cutugno od lat miał zmagać się z poważną chorobą

Informacje potwierdził w rozmowie z agencją menadżer artysty Danilo Mancuso. Jak czytamy, Cutugno od lat zmagał się z chorobą, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy jego stan znacząco się pogorszył.

Hołd zmarłemu piosenkarzowi złożyła już m.in. premierka Giorgia Meloni. "Żegnaj Toto Cutugno, prawdziwy Włochu" - napisała w mediach społecznościowych, odnosząc się do refrenu hitu artysty.

Toto Cutugno nie żyje. Jego utwór nucił cały świat

Salvatore "Toto" Cutugno urodził się w 1943 roku w Fosdinovo (Toskania) we Włoszech. W 1980 roku wygrał Festiwal Piosenki Włoskiej (z utworem "Solo noi"), a w 1990 roku 35. Konkurs Piosenki Eurowizji ("Insieme"). Międzynarodową popularność przyniósł mu utwór "L'italiano", po tym, gdy piosenkarz wykonał go w 1983 roku podczas Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, choć zajął wówczas zaledwie piąte miejsce. Singiel sprzedał się jednak w ponad milionowym nakładzie i stał się nieformalnym hymnem Włoch.

Na festiwalu w San Remo Cutugno występował zresztą łącznie aż 15 razy. W 1990 na scenie pojawił się wraz z Rayem Charlesem.

Więcej o: