Niespodzianka od Północy na początek manewrów Korei Południowej i USA. Kim Dzong Un zadowolony

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował test strategicznych pocisków manewrujących na pokładzie okrętu marynarki wojennej. Test przeprowadzono w czasie wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i USA.
Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu

Kim Dzong Un odwiedził flotę marynarki wojennej stacjonującą na wschodnim wybrzeżu, aby nadzorować test na pokładzie okrętu wojennego. Celem tego testu było zweryfikowanie "funkcji bojowej okrętu i cech jego systemu rakietowego", przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności marynarzy do przeprowadzenia "misji szturmowej w rzeczywistej wojnie" - podaje Agencja Reutera, powołując się na północnokoreańską państwową agencję prasową KCNA. Nie podano, kiedy dokładnie odbył się test.

Korea Północna przeprowadziła test pocisków manewrujących. Korea Południowa komentuje

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zachwalał okręt podwodny za utrzymywanie "wysokiej mobilności i potężnej siły uderzeniowej oraz ciągłej gotowości do walki w celu radzenia sobie z nagłymi sytuacjami". Z kolei ministerstwo obrony Korei Południowej skomentowało, że wykryło oznaki testu i jednocześnie uznało, że informacje przekazane przez agencję KCNA były "przesadzone".

Korea Południowa i USA prowadzą wspólne manewry

Test rakietowy przeprowadzono w czasie rozpoczynających się jedenastodniowych, wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych pod kryptonimem "Ulchi Freedom Guardian". Mają one na celu opracowanie wspólnego planu działania w przypadku użycia przez Koreę Północną broni atomowej. W ubiegłym tygodniu John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział, że prezydent USA Joe Biden jest gotowy na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem bez żadnych warunków wstępnych. Urzędnik dodał, że Korea Północna nie odpowiedziała jeszcze na tę propozycję.

Więcej o: