Rosyjscy żołnierze kilka kilometrów od granicy z Polską. "Putin i Łukaszenka na drodze do eskalacji"

Do białoruskiego Brześcia, który granicy z Polską, miał dotrzeć pociąg z rosyjskimi żołnierzami i wyposażeniem. Wojskowi mają wziąć udział we wspólnych manewrach w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pierwszy pociąg z żołnierzami z Rosji oraz ich wyposażeniem miał przyjechać do Brześcia w Białorusi w piątek 18 sierpnia. Wojskowi mieli zostać przywitani przez władze regionu "chlebem i solą". Żołnierze stawili się w tym miejscu, by wziąć udział w manewrach wojskowych w ramach OUBZ (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). Kolejni żołnierze pojawili się także w pociągu, który przyjechał do Brześcia w sobotę 19 sierpnia.

Zobacz wideo Likwidacja bariery na granicy z Białorusią - tak czy nie? [SONDA]

Rosyjscy żołnierze na Białorusi. Znajdują się blisko granicy z Polską

Z informacji, które opublikował niezależny kanał Białoruski Hajun wynika, że przynajmniej część z zaplanowanych na 1-6 września ćwiczeń odbędzie się na poligonie w Brześciu, który znajduje się zaledwie 12 kilometrów od przejścia granicznego w Terespolu. W miejscu tym mają też przebywać na czas ćwiczeń żołnierze sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. 

Do sytuacji tej odniósł się także jeden z liderów białoruskiej opozycji. "Pierwszy szczebel rosyjskich sił zbrojnych przybył do Brześcia. W pobliżu granic Polski i Ukrainy odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia z udziałem armii rosyjskiej. Łukaszenka i Putin są na drodze do eskalacji. Embargo handlowe to najbardziej poprawna odpowiedź na (działania - red.) Łukaszenki" - napisał Paweł Łatuszka. 

W dniach 1-6 września w Białorusi odbędą się manewry "Interakcja - 2023" sił szybkiego reagowania OBUZ - organizacji wojskowej Rosji i jej sojuszników. W skład manewrów mają wchodzić następujące etapy:

  • Poszukiwanie 2023 - ćwiczenia sił wywiadowczych,
  • Eszelon 2023 - ćwiczenia sił logistycznych,
  • Bariera 2023 - ćwiczenia sił ratunkowych, ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej,
  • Skała 2023 - ćwiczenia sił ochrony w przypadku skażeń jądrowych.
Więcej o: