Joe Biden chce spotkać się z Kim Dzong Unem. "Bez warunków wstępnych"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden chce spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - poinformował John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Według Kirby'ego Biden jest gotowy na spotkanie z przywódcą Korei Północnej bez żadnych warunków wstępnych. Urzędnik dodał, że Korea Północna nie odpowiedziała jeszcze na tę propozycję.

Poprzednik Joe Bidena Donald Trump spotkał się z Kim Dzong Unem w czerwcu 2019 roku i później w strefie zdemilitaryzowanej między Koreą Północną a Południową. Trump powiedział później, że od pierwszego spotkania z Kim Dzong Unem "udało im się wiele osiągnąć, a strefa zdemilitaryzowana na granicy obu krajów stała się bardziej pokojowym miejscem niż wcześniej".

Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu

Korea Północna regularnie deklaruje swój "status państwa nuklearnego" i regularnie wystrzeliwuje rakiety balistyczne w kierunku mórz Wschodniego i Żółtego. Przed kilkoma dniami Kim Dzong Un wydał rozkaz zwiększenia produkcji broni w celu "poprawy gotowości bojowej".

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol powiedział, że wojsko jego kraju powinno priorytetowo potraktować rozwijanie zdolności odstraszania zagrożeń nuklearnych oraz rakietowymi ze strony Korei Północnej.

Więcej o: