Spadochroniarze przy granicy z Polską. Białoruskie wojsko opublikowało zdjęcia z ćwiczeń

Białoruskie wojsko poinformowało w czwartek o ćwiczeniach prowadzonych w obwodzie brzeskim przy granicy z Polską. Wykonywano m.in. skoki spadochronowe. Tamtejszy resort obrony opublikował zdjęcia.

"W bazie 38. Brzeskiej Samodzielnej Gwardii Powietrznodesantowej Brygady Szturmowej odbywa się pięciodniowe szkolenie podoficerów. Świeżo upieczeni porucznicy wykonali już skoki spadochronowe i wyruszyli w piętnastokilometrowy marsz" - przekazało w czwartek przed południem w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Białorusi. Ćwiczenia odbywają się w pobliżu granicy z Polską. Białoruskie ministerstwo opublikowało w sieci zdjęcia z ćwiczeń.

Zobacz wideo Likwidacja bariery na granicy z Białorusią - tak czy nie? [SONDA]

W środę kierownictwo polskiego resortu obrony narodowej oraz szefowie służb przedstawili w Sejmie informację na temat sytuacji na granicy z Białorusią. Ze względu na charakter przekazywanych wiadomości posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych było zamknięte dla mediów. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który referował w imieniu resortu sytuację na pograniczu, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że posłowie zostali zapoznani z kompleksowymi danymi oraz sytuacją na wschodniej granicy naszego kraju.

Białoruś. Sytuacja na granicy

Wiceszef MON, pytany o zagrożenia na pograniczu z Białorusią, powiedział, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Skurkiewicz zaznaczył, że każdego dnia dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy. Kierownictwo resortu obrony w ostatnich tygodniach podjęło decyzję o wzmocnieniu obecności polskich żołnierzy na granicy z Białorusią.

Przypomnijmy: dwa białoruskie śmigłowce przed dwoma tygodniami naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Po ok. 10 godzinach informację tę potwierdził resort obrony narodowej. "Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe" - napisało w komunikacie MON. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w trybie natychmiastowym wezwało chargé d’affaires ambasady Białorusi. Wcześniej strona białoruska informowała stronę polską, że przy granicy odbędą się ćwiczenia wojskowe.

Więcej o: