Rosyjski okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku towarowego

Rosyjski okręt wojenny otworzył ogień ostrzegawczy w kierunku statku towarowego pływającego pod banderą Palau - podaje Reuters. Do zdarzenia doszło na Morzu Czarnym.

Do zdarzenia doszło w niedzielę na Morzu Czarnym. Reuters powołuje się na oświadczenie ministerstwa obrony Rosji. Rosyjski statek patrolowy Wasilij Bykow oddał strzały ostrzegawcze z broni automatycznej w kierunku statku handlowego Sukru Okan. Zmierzający w kierunku Ukrainy statek płynął pod banderą Palau. Według strony rosyjskiej kapitan nie odpowiedział na prośbę o zatrzymanie się w celu przeprowadzenia inspekcji. 

Zobacz wideo Agrounia deklaruje udział w wyborach. "Będzie czarnym koniem"

"Aby siłą zatrzymać statek, otworzono ogień ostrzegawczy z broni automatycznej" - informuje resort. Rosjanie dostali się na Sukru Okan przy pomocy śmigłowców, a następnie przeprowadzili kontrolę. Po niej statek mógł kontynuować rejs w kierunku ukraińskiego portu Izmaił.

Tymczasowe korytarze dla statków cywilnych

Ukraina otworzyła tymczasowe korytarze dla statków cywilnych korzystających z ukraińskich portów na Morzu Czarnym - poinformowała w czwartek tamtejsza marynarka wojenna. Wojskowi podkreślili, że na wszystkich trasach występuje zagrożenie militarne ze strony rosyjskiej. Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała Rosję do przestrzegania traktatów międzynarodowych i zaprzestania stwarzania zagrożenia dla handlu przez Morze Czarne. Korytarze dla statków cywilnych powstały, by statki cywilne mogły opuścić porty w Czarnomorsku, Odessie i Port Południowy.

Ostatni statek z ukraińską żywnością wypłynął z portu w Odessie 16 lipca. Po zerwaniu przez Rosję porozumienia zbożowego dostęp do produktów spożywczych z Ukrainy na światowych rynkach został zatrzymany.

Więcej o: