Wołodymyr Zełenski zwolnił wszystkich szefów komisji poborowych. "Cynizm oraz korupcja to zdrada"

Katarzyna Rochowicz
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nakazał zmiany we wszystkich komisjach poborowych. Dotychczasowi szefowie mają zostać zwolnieni, a ich miejsce zajmą wojenni weterani. Powodem jest masowa korupcja wśród ukraińskich szefów komisji poborowych.

Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał w piątek na portalu X, że realizacją jego decyzji ma się zająć naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałeryj Załużny.

Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

Ukraina. Prezydent Zełenski zwolnił wszystkich szefów komisji poborowych z powodów korupcji

W swoim oświadczeniu Wołodymyr Zełenski poinformował, że przeprowadzone zostały kontrole we wszystkich komisjach zajmujących się wcielaniem do armii i wysyłaniem na front. W ocenie prezydenta Ukrainy, stopień korupcji w tych instytucjach jest tak wysoki, że polecił natychmiast wymienić wszystkich szefów komisji poborowych.

- Zwalniamy wszystkich obwodowych komisarzy wojskowych. Kierować tą instytucją powinni ludzie, którzy doskonale wiedzą, czym jest wojna, i że cynizm oraz korupcja to zdrada. Są żołnierze, którzy przeszli front i nie mogą być w okopach, bo stracili zdrowie, kończyny, ale zachowali godność i nie są cynikami, to właśnie im można powierzyć zadanie poboru - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

"Korupcja w rekrutacji wojskowej zostanie wyeliminowana. Szefowie wszystkich regionalnych centrów rekrutacyjnych zostaną zwolnieni i zastąpieni przez dzielnych wojowników, którzy stracili zdrowie na froncie, ale zachowali godność. Decyzja została zatwierdzona na dzisiejszym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy" - przekazał prezydent na portalu X.

Prezydent Ukrainy poinformował, że wszczęto 112 spraw karnych w związku z korupcją w komisjach poborowych, a 33 osobom już postawiono zarzuty.

Wojna w Ukrainie. Armia ukraińska prowadzi ofensywę na dwóch kierunkach

Jak przekazał Sztab Generalny Ukrainy, siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim i berdiańskim. W ciągu minionej doby doszło do 34 starć zbrojnych.

Wojska rosyjskie prowadziły bezskuteczne ataki na kierunku kupiańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Rosjanie dokonali pięciu ataków rakietowych i 61 ataków lotniczych, przeprowadzili też 70 ostrzałów rakietami niekierowanymi. Ich celami były pozycje ukraińskich wojsk oraz miejscowości. Są zabici i ranni wśród cywilów. Lotnictwo ukraińskie dokonało 10 ataków na rejony ześrodkowania sił rosyjskich i dwóch ataków na systemy obrony przeciwlotniczej. Pododdziały wojsk rakietowych i artylerii ostrzelały cztery stanowiska dział rosyjskich, dwa rejony ześrodkowania wojsk, dwie stacje walki radioelektronicznej i węzeł łączności.

Więcej o: