USA. Archidiecezji w San Francisco grozi upadłość. W tle setki pozwów o pedofilię

Katarzyna Rochowicz
Archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w San Francisco "z dużym prawdopodobieństwem" złoży wniosek ws. ochrony przed bankructwem. Powodem trudnej sytuacji finansowej mają ogromne sumy odszkodowań, które Kościół musi wypłacić dla ofiar księży pedofilów. "Jestem głęboko zasmucony grzesznymi czynami" - napisał w oświadczeniu arcybiskup Salvatore Cordileone.

Arcybiskup Salvatore Cordileone wydał oświadczenie w tej sprawie w ubiegły piątek. "Po długiej kontemplacji i modlitwie pragnę poinformować, że ogłoszenie upadłości jest bardzo prawdopodobne" - napisał.

Zobacz wideo Lewica przeciw religii w szkołach. Scheuring-Wielgus: Powinna być wyprowadzona ze szkół

USA. Archidiecezji w San Francisco grozi upadłość

Jak zauważa "San Francisco Chronicle", złożenie wniosku o upadłość przez archidiecezję San Francisco nastąpiłoby po podobnym działaniu diecezji Oakland, która złożyła wniosek o ochronę przed upadłością 8 maja, podając, że "nie może wziąć na siebie ciężaru prowadzenia 330 spraw sądowych". 

"Archidiecezja San Francisco stoi w obliczu ponad 500 procesów cywilnych związanych z przypadkami wykorzystywania seksualnego" - pisze gazeta. Większość tych przypadków "miała miejsce w latach 60., 70. i 80. XX wieku i dotyczyła księży, którzy nie żyją lub nie pełnią już posługi" - twierdzi arcybiskup.

"Działalność naszych parafii i szkół powinna być kontynuowana bez zakłóceń, podobnie jak działalność archidiecezji" - napisał Cordileone w oświadczeniu. "Archidiecezja dołączyłaby do rosnącej listy diecezji w Stanach Zjednoczonych i samej Kalifornii, które złożyły wniosek o ochronę na mocy prawa upadłościowego. Niektóre z tych diecezji przeszły już restrukturyzację i wyszły z tego procesu" - dodał. Cordileone przekazał także, że jest "głęboko zasmucony grzesznymi czynami i szkodami wyrządzonymi życiu niewinnych dzieci" wykorzystywanych przez duchownych. W następstwie "rygorystycznego procesu sprawdzania oraz [zwiększonej] świadomości i edukacji dzieci i dorosłych, przypadki nadużyć w Kościele są bardzo rzadkie" - dodał. 

Catholic News Agency informuje, że w zeszłym miesiącu, że "ponad dwa tuziny" diecezji złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości w Stanach Zjednoczonych, z czego "zdecydowana większość" w ciągu ostatniej dekady.

Więcej o: