USA. Lekarz odurzał i wykorzystywał seksualnie pacjentki. Wszystko rejestrował kamerą

Zhi Alan Cheng, 33-letni gastroenterolog z dzielnicy Queens w Nowym Jorku, usłyszał w poniedziałek 7 sierpnia ponad 50 zarzutów. Lekarz miał nagrywać oraz wykorzystywać seksualnie odurzone pacjentki. Na stanowiące podstawę oskarżenia materiały natrafiła była partnerka mężczyzny. Przeszukanie dowiodło, że ofiarami padło więcej niż siedem kobiet.

Zhi Alan Cheng został aresztowany 27 grudnia 2022 roku. Jego była partnerka, która miała zostać przez mężczyznę odurzona i wykorzystana seksualnie, znalazła nagranie z zajścia. Trafiła również na materiały przedstawiające inne ofiary. Zgłosiła to władzom. Po aresztowaniu Chenga funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie w dzielnicy Queens. Znaleźli narkotyki (w tym fentanyl, LSD i kokaina) oraz środki anestezjologiczne, które miały być wykorzystywane w odurzaniu ofiar. "W mieszkaniu znajdowały się również nagrania przedstawiające przestępstwa dokonane na innych nieprzytomnych kobietach" - czytamy w oświadczeniu Melindy Katz, prokuratorki okręgowej Queens. Trzy filmy zostały nakręcone w Szpitalu Prezbiteriańskim w Nowym Jorku (New York-Presbyterian), gdzie pracował Cheng.

Zobacz wideo Policjanci z Wrocławia zatrzymali kierowcę podejrzanego o gwałt

Lekarz z Nowego Jorku oskarżony o gwałt. Prawnicy ofiar winą obarczają szpital 

Według informacji opublikowanych przez prokuratorkę okręgową Melindę Katz trzema ofiarami Chenga padły pacjentki szpitala w wieku od 19 do 47 lat. Najmłodsza z kobiet miała paść ofiarą przestępstwa w czerwcu 2021 roku. W rozmowie przeprowadzonej z NBC New York kobieta wyznała, że oskarżony podał jej w pokoju badań substancję, po której straciła przytomność. Gdy się ocknęła, mężczyzny nie było już w pomieszczeniu, a ona sama czuła ból w podbrzuszu.

Na lekarza została złożona skarga, a władzom szpitala przy wsparciu kobiety udało się ustalić tożsamość Chenga. Oskarżenie nie doprowadziło jednak do aresztowania ani zwolnienia mężczyzny z pracy. Nicholas Liakas, adwokat reprezentujący 19-letnią kobietę, wierzy, że placówka starała się celowo zatuszować sprawę Chenga. Szpital zareagował dopiero po aresztowaniu Chenga w grudniu 2022 roku.

Adwokat Adam Slater w rozmowie z CNN podkreśla z kolei, że to nie pierwszy przypadek, w którym szpital jest podejrzewany o lekceważenie skarg wpływających na personel medyczny. Kancelarie prawnicze Liakasa i Slatera złożyły proces cywilny przeciwko Szpitalowi Prezbiteriańskiemu w Nowym Jorku.

USA. Sprawa Zhi Alana Chenga. Mężczyzna nie przyznał się do winy

Śledczym udało się ustalić tożsamość siedmiu z ofiar na znalezionych nagraniach. W materiałach pojawia się jednak znacznie więcej poszkodowanych, które ucierpiały w szpitalu oraz mieszkaniu lekarza. Dochodzenie ujawniło, że ofiarami mogły paść również kobiety w innych miejscach Nowego Jorku, a także w Las Vegas, San Francisco oraz Tajlandii.

Zhi Alan Cheng od grudnia 2022 roku przebywa w ośrodku więziennym na Rikers Island. Stracił prawo wykonywania zawodu, a za popełnione przestępstwa grozi mu kara od 25 lat więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności.

Więcej o: