Ukraina zaoferowała Słowenii pomoc w walce z powodzią. Chorwacja walczy o utrzymanie wałów

"Ukraina zrobi wszystko, aby wesprzeć potrzebujących przyjaciół i partnerów, tak jak stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim, pomagając nam odeprzeć rosyjską agresję" - napisał rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych informując o pomocy, którą Ukraina wyśle Słowenii. W tym czasie coraz trudniejsza sytuacja ma miejsce także w Chorwacji.

Słowenia od kilku dni zmaga się z efektami powodzi, które nastąpiły wskutek gwałtownych opadów deszczu. Premier kraju Robert Golob przekazał, że jest to "największa klęska żywiołowa w najnowszej historii Słowenii", która dotknęła dwie trzecie kraju. Swoją pomoc zaproponowała temu krajowi m.in. Ukraina

Zobacz wideo Zalane wioski w Ukrainie po przerwaniu zapory

Słowenia walczy ze skutkami powodzi. Ukraina zaoferowała swoją pomoc

Rzecznik resortu spraw zagranicznych Ukrainy Ołeh Nikołenko poinformował w swoich mediach społecznościowych, że Ukraina oferuje Słowenii helikopter do pokonania skutków powodzi. "W związku z potężnymi powodziami, które objęły prawie dwie trzecie terytorium Słowenii, Ukraina jest gotowa udzielić Słowenii pomocy humanitarnej w walce z konsekwencjami klęski żywiołowej poprzez wysłanie ukraińskiego helikoptera" - napisał rzecznik. "Ukraina zrobi wszystko, aby wesprzeć potrzebujących przyjaciół i partnerów, tak jak stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim, pomagając nam odeprzeć rosyjską agresję" - dodał polityk.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wyraził solidarność i złożył kondolencje z powodu ofiar powodzi oraz zniszczeń, jakie powstały w kraju na skutek wezbrania wody. "Składam szczere kondolencje zaprzyjaźnionej Słowenii z powodu trwającej powodzi, która już teraz spowodowała zniszczenia na dużą skalę i ofiary. Życzę wszystkim osobom, które poniosły obrażenia szybkiego powrotu do zdrowia, przezwyciężenia skutków katastrofy, odbudowy domów i infrastruktury" - napisał Wołodymyr Zełeński.

Chorwacja walczy o utrzymanie wałów. Powodzie w Słowenii doprowadziły do wielu strat, są ofiary śmiertelne

Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa, nie tylko Słowenia walczy z powodzią. W Chorwacji przez całą noc trwała walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych w północno-wschodniej części kraju. Rzeka Drawa wylała dotąd w kilku miejscach, ale nie wiadomo, kiedy nadejdzie szczyt fali powodziowej. Obecnie najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w rejonie gminy Hlebin. W osadzie Gabajeva Greda zaczęły przeciekać wały, co doprowadziło do zalania kilkunastu domów. Na miejscu pracuje ponad trzystu strażaków, którzy próbują zapobiec temu, by woda nie uszkodziła wałów. Rano woda z potoku Gliboki (z dawnego biegu Drawy) przybrała metr wysokości i wylała z koryta, zalewając w ciągu godziny wiele domów w gminie Peteranec.

Jak informowaliśmy w artykule wyżej, gwałtowne opady deszczu w Słowenii doprowadziły do zalania zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych dróg. Ponadto powstały groźne osuwiska, przez które zamknięto przejazdy. Służby zostały postawione w stan pełnej gotowości. Straż pożarna interweniowała już kilka tysięcy razy. Powódź doprowadziła do utraty dobytku wielu mieszkańców i śmierci sześciu z nich. Skala szkód jest szacowana na ponad pół miliarda euro. Jedynie właściciele lokalnych firm ponieśli straty na kwotę 250 milionów euro. 

Więcej o: