Białoruska armia rozpoczęła ćwiczenia przy granicy z Polską

Białoruska armia przeprowadza ćwiczenia w obwodzie grodzieńskim w pobliżu granicy z Polską. O planowanej akcji poinformowało tamtejsze Ministerstwo Obrony.

Armia białoruska rozpoczęła ćwiczenia w obwodzie grodzieńskim, poinformowało tamtejsze Ministerstwo Obrony. Ćwiczenia odbędą się na poligonie "Gorzski" w pobliżu granicy z Polską, a także innych rejonach Grodzieńszczyzny.

Zobacz wideo "Przestrzegam! Wagnerowcy mogą przebierać się za nielegalnych migrantów". Morawiecki przy granicy

Białoruska armia ćwiczy przy granicy z Polską. "Warunki współczesnego pola walki"

Jednostki zmechanizowane będą trenować działania w warunkach współczesnego pola walki, z wykorzystaniem doświadczeń wojny w Ukrainie - informuje białoruski resort obrony. W programie manewrów jest także szkolenie personelu medycznego do służby w warunkach bojowych, w tym ewakuacja rannych ze strefy bojowej i praca w szpitalach polowych.

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie armia białoruska regularnie prowadzi ćwiczenia wojskowe. Reżim Aleksandra Łukaszenki popiera agresję rosyjską i wzmacnia propagandę przeciwko Polsce, Ukrainie i krajom bałtyckim.

Ćwiczenia na Białorusi. Prigożyn chce stworzyć "drugą armię świata"

Ministerstwo Obrony Białorusi przed dwoma tygodniami informowało z kolei, że w najbliższym czasie "jednostki sił operacji specjalnych będą wspólnie z przedstawicielami kompanii prowadzić zadania szkolenia bojowego na poligonie w Brześciu" przy polsko-białoruskiej granicy. 

Wcześniej, w lipcu, przekazywano też informacje o tym, że białoruski MON razem z kierownictwem grupy Wagnera opracowały plan na najbliższą przyszłość dotyczący szkoleń i wymieniania się doświadczeniami między jednostkami sił zbrojnych. Przywódca grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, w mediach społecznościowych informował, że najemnicy przez jakiś czas pozostaną na Białorusi, by w tym czasie uczynić z białoruskiego wojska "drugą armię świata". 

Więcej o: