Sondaż. Polacy boją się wagnerowców. "Zagrażają bezpieczeństwu kraju"

Ponad połowa Polaków jest zdania, że bojownicy Grupy Wagnera na Białorusi zagrażają bezpieczeństwu Polski - to wnioski z najnowszego sondażu IBRiS dla ''Rzeczpospolitej''. Z kolejnych doniesień wynika, że najemnicy z formacji Jewgienija Prigożyna mają przygotowywać się do "rozchwiania" sytuacji na terytorium przygranicznym Polski i Litwy.

Po nieudanym buncie Grupy Wagnera 23 i 24 czerwca przywódca wagnerowców Jewgienij Prigożyn i samozwańczy białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka porozumieli się w sprawie rozmieszczenia najemników na terytorium Białorusi. Z najnowszych informacji wynika, że część bojowników przybliżyła się do polskiej granicy

Według Straży Granicznej najemnicy mogą szkolić przebywających tam imigrantów do ataków na polskie służby na granicy. IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał Polaków, czy uważają, że obecność wagnerowców na Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski.

Pozytywnie odpowiedziała na to pytanie ponad połowa Polaków (50,6 proc. respondentów), z czego zdecydowanie myśli tak 28,2 proc. (i 22,4 proc. uważa, że ''raczej tak"). Zagrożenia nie widzi w sumie 36,1 proc. – w tym ''raczej nie" 22,1 proc. i ''zdecydowanie nie" 14 proc.

Zobacz wideo Co w przypadku nuklearnego ataku Rosji? Duda: Państwa NATO stosownie odpowiedzą

W sobotę pojawiły się informacje o tym, że grupa około 100 wagnerowców przemieściła się w okolice Grodna i ma szykować akcję w rejonie przesmyku suwalskiego. To doniesienia portalu Sprotyw, który utworzyły Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. Najemnicy w formacji Jewgienija Prigożyna mają przygotowywać się do "rozchwiania" sytuacji na terytorium przygranicznym Polski i Litwy. Według Ukraińców otrzymują oni umundurowanie białoruskich strażników granicznych i mają towarzyszyć imigrantom w ich próbach przedostania się przez granicę. 

Litwa z Polską rozważały zamknięcie granicy z Białorusią

Litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius informował wcześniej, że "Litwa wraz z Polską rozważa zamknięcie granicy z Białorusią, a przejścia miałyby zostać zamknięte w przypadku poważnych incydentów z udziałem najemników z Grupy Wagnera". - Rozważania dotyczące tej sprawy są jak najbardziej prawdopodobne - powiedział wiceminister podczas konferencji prasowej, przypominając, że przedstawiciele polskiego rządu odwiedzili w czwartek polsko-białoruskie pogranicze, gdzie dokonali oceny sytuacji.

Więcej o: