Boże Narodzenie przesunięte. A przynajmniej w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę

Nie 7 stycznia, ale 25 grudnia - to nowy termin świąt Bożego Narodzenia w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek ustawę, zgodnie z którą Ukraiński Kościół Greckokatolicki rezygnuje z kalendarza juliańskiego.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki [UKGK - przyp. red.] zapowiedział zmiany w obchodzeniu świąt liturgicznych na początku tego roku. Zwierzchnik Kościoła Światosław Szewczuk ogłosił odejście od używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejście od 1 września na nowy styl obchodzenia świąt stałych. Zgodnie z deklaracją o. Igora Jaciwa, dyrektora departamentu komunikacji UKGK, decyzję przyspieszyła pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę.

Zobacz wideo Wolontariusze pomagają uprzątnąć katedrę w Odessie, która ucierpiała podczas rosyjskiego ataku 23.07

Boże Narodzenie w Ukrainie przesunięte. Wołodymyr Zełenski podpisał decyzję

Projekt ustawy w sprawie zmian w kalendarzu świąt liturgicznych podpisał w piątek wieczorem prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski. W połowie lipca dokument przegłosowała Rada Najwyższa Ukrainy. Wynika z niego np., że obchody Dnia Państwowości Ukraińskiej będą obchodzone 15 lipca, a nie jak dotąd 28 lipca, a Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy świętowany będzie teraz 1 października. Wcześniej był to dzień 14 października.

Zwierzchnik ukraińskiego kościoła podkreślił, że wierni, którzy nie będą gotowi na zmiany dat świąt, mogą korzystać z kalendarza juliańskiego do 2025 r. Dodał też, że zmiana kalendarza liturgicznego jest wynikiem konsultacji z duchownymi oraz parafianami. Do tej pory Boże Narodzenie w Ukrainie obchodzono 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady. Ukraiński Kościół Greckokatolicki ma ponad 5 milionów wyznawców i jest uznawany przez wielu Ukraińców za Kościół narodowy. 

Rosja zaatakowała rakietami Dniepr. Zełenski: Trafiono w budynek SBU

W piątek wieczorem wojska rosyjskie zaatakowały miasto Dniepr w obwodzie dniepropetrowskim. Początkowe informacje wskazywały na trzy osoby ranne, jednak liczba ta wzrosła do pięciu osób. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Igor Kłymenko, pociski uderzyły w blok mieszkalny. Trwa akcja ratunkowa. Nagrania wideo zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują chmurę dymu, która unosi się nad górnymi piętrami trafionego przez rakietę bloku.

W sobotę przed południem ukraiński wywiad wojskowy poinformował natomiast, że w pobliżu Sewastopola na okupowanym Krymie został wysadzony rosyjski skład amunicji. Do eksplozji doszło w piątek wieczorem. Świadkowie słyszeli dwa wybuchy i odgłosy detonacji amunicji. Na miejsce przyjechało kilka karetek pogotowia i policja. W rejonie Sewastopola stacjonuje rosyjska 810. Samodzielna Gwardyjska Brygada Piechoty Morskiej.

Więcej o: