Wpadka patriarchy Cyryla. Nazwał Putina "waszą ekscelencją". To nie był koniec jego "pomyłek"

Patriarcha Cyryl pomylił się na forum Rosja-Afryka. Duchowny najpierw zatytułował dyktatora "waszą ekscelencją", a potem nastąpiła kolejna pomyłka. Putin zareagował wymownie na przejęzyczenie głowy Kościoła Prawosławnego w Rosji, a wideo ze zdarzenia trafiło do sieci.

Patriarcha Cyryl przemawiał na rozpoczynającym się w czwartek 27 lipca forum Rosja-Afryka w Petersburgu. Już na wstępie doszło do przejęzyczenia głowy Kościoła prawosławnego w Rosji, w wyniku czego Putin zmienił wyraz twarzy. Początkowo przywódca Rosji siedział z zaciśniętymi ustami, a po chwili zaczął się uśmiechać.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Rosja. Patriarcha Cyryl pomylił się na forum Rosja-Afryka. Najpierw nazwał Putina "waszą ekscelencją"

Niezależny portal Meduza.io poinformował, że patriarcha Cyryl, witając się z głowami państw uczestniczącymi na forum, początkowo zatytułował Putina "waszą ekscelencją". Chwilę później duchowny nazwał go Władimirem Wasiljewiczem zamiast Władimirem Władimirowiczem. Wideo z "pomyłki" Cyryla zostało opublikowane przez kremlowską agencję RIA Novosti w mediach społecznościowych.

Portal Meduza przekazał, że patriarcha Cyryl poruszył na forum Rosja-Afryka temat Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Duchowny poinformował, że od grudnia 2021 roku otworzono ponad 200 parafii w 25 krajach afrykańskich. Ponadto zaznaczył, że "Moskwa nigdy nie uważała Afryki za obiekt do kolonizacji". Cyryl zauważył również, że większość krajów afrykańskich odrzuca legalizację związków osób tej samej płci, eutanazji i innych jego zdaniem "grzechów". 

Putin nie doczekał się wielu przywódców na forum Rosja-Afryka. Jeden z nich spóźnił się na spotkanie

Jak informowaliśmy w artykule wyżej, na forum nie dojechało wielu afrykańskich przywódców. Zaproszenie otrzymało 54 przywódców afrykańskich krajów, a przyjechało jedynie 17 prezydentów i 10 premierów. Pięć państw odmówiło udziału. Kreml winił Zachód, a w szczególności Stany Zjednoczone za frekwencję, ponieważ zdaniem Dmitrija Pieskowa kraj wywarł presję na afrykańskich przywódców.

Dodatkowo Abdel Fatah El-Sisi spóźnił się na spotkanie. "Putin musiał dość długo czekać na prezydenta Egiptu" - poinformował doradca ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko w mediach społecznościowych. Polityk opublikował nagranie, na którym widać, jak zniecierpliwiony Putin spaceruje po salonie w Petersburgu. Dyktator poprawiał leżący na stole długopis i czytał dyplomatyczne wizytówki. 

Więcej o: