Szwajcaria zmienia wymogi dla krwiodawców. Obowiązkowa abstynencja seksualna nawet przez rok

Od 1 listopada w Szwajcarii zacznie obowiązywać nowy wymóg dla osób oddających krew. Potencjalni krwiodawcy zostaną zobowiązani do zachowania abstynencji seksualnej, która w skrajnych przypadkach może trwać nawet rok. Warunek spełnić będą musieli wszyscy.

Jeszcze do 2017 r. homoseksualni obywatele Szwajcarii nie mieli możliwości stania się krwiodawcami. Po tej dacie zostali oni dopuszczeni do możliwości oddawania krwi, jednak z jednym warunkiem - zachowania abstynencji seksualnej przez okres 12 miesięcy.

Zobacz wideo Joanna na posiedzeniu Zespołu Praw Kobiet. "Jak się zabiera głos, to z przedmiotu stajemy się podmiotem"

Abstynencja seksualna dla krwiodawców. W Szwajcarii zostaną zaostrzone przepisy

Wszystko zmieni się 1 listopada bieżącego roku, kiedy to podobne ograniczenia zostaną nałożone również na osoby o innych preferencjach seksualnych. Na wniosek Swiss Transfusion SRC każdy obywatel tego kraju, który odbył stosunek z nowym partnerem, będzie musiał zaczekać cztery miesiące na możliwość oddania swojej krwi. Jeszcze wyższe wymagania będą tyczyć się osób, które w ciągu czterech miesięcy uprawiały stosunek z więcej niż dwoma partnerami. W takim przypadku na zostanie krwiodawcą zaczekają one aż 12 miesięcy. Nowo wprowadzone ograniczenia mają zwiększyć bezpieczeństwo zarówno w kwestii chorób przenoszonych drogą płciową, jak i wirusa COVID-19.

Oddawanie krwi w Polsce. Kto może zostać krwiodawcą?

Szwajcaria na mapie świata jest jednym z państw, które najsurowiej podchodzą do tematu krwiodawstwa. W Polsce również obowiązuje szereg wymagań, które należy spełnić. Krew może oddać każdy obywatel, który:

  • ma od 18 do 65 lat,
  • cieszy się dobrym zdrowiem,
  • waży minimum 50 kg,
  • w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywał tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała oraz akupunktury,
  • w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miał wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i specjalistycznych badań diagnostycznych,
  • w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie był leczony krwią i preparatami od niej pochodzącymi.
Więcej o: