USA ujawniają możliwe plany Putina. Rosja ma planować operację "fałszywej flagi"

- Mamy informacje sugerujące, że Rosja może przygotowywać operację fałszywej flagi - powiedział na konferencji rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Przedstawiciel departamentu przekazał, że w najbliższym czasie Władimir Putin może szykować kolejne działania.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller w trakcie konferencji prasowej 24 lipca przekazał, jakie mogą być najbliższe działania Rosji, która w lutym ubiegłego roku napadła na Ukrainę. Rosjanie mają planować kolejną akcję, o którą najprawdopodobniej obwinią Ukrainę. 

Zobacz wideo Co w przypadku nuklearnego ataku Rosji? Duda: Państwa NATO stosownie odpowiedzą

Wojna w Ukrainie. Rosja planuje atak "fałszywej flagi"?

- W weekend widzieliśmy przerażające obrazy palących się kościołów i spłaszczonych budynków mieszkalnych. Dziś Rosja zaatakowała magazyny zboża na rzece Dunaj. Konsekwencje ataków Rosji na Ukrainę nigdy nie były bardziej jasne - powiedział Matthew Miller.

- Mamy informacje sugerujące, że Rosja może przygotowywać operację fałszywej flagi, za którą obwini Ukraińców. Zagrozili już statkom operującym na wodach międzynarodowych, a później doszło do tego ataku na Dunaj - dodał Miller.

Matthew Miller przekazał również, że trwają konsultacje dotyczące sposobów na wywóz zboża z Ukrainy. - Musimy też przyznać, że nie ma idealnego rozwiązania, które pozwoliłoby Ukrainie wysłać taką samą ilość zboża, jak to miało miejsce w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego bez ponownego otwarcia tych szlaków morskich. Po prostu nie ma sposobu, aby wywieźć wystarczającą ilość zboża przez porty na Dunaju, drogą lądową lub w jakikolwiek inny sposób - dodał.

Nocą z 23 na 24 lipca Rosja zaatakowała dronami infrastrukturę portu na rzece Dunaj. Jest to alternatywna trasa wywozu produktów rolnych z Ukrainy. W wyniku przeprowadzonego ostrzału uszkodzono hangar ze zbożem.

Wojna w Ukrainie. Atak dronów w obwodzie żytomierskim

Ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili atak za pomocą dronów, uszkodzono obiekt infrastruktury w obwodzie żytomierskim. Zaatakowano także cele w obwodzie czerkaskim. Regionalna administracja wojskowa donosi o trzech trafieniach.

Dwa drony eksplodowały na polach, a jeden trafił w pusty hangar. Nie było ofiar. Na miejscu pracują służby ratunkowe. Drony produkcji irańskiej typu "Szahid" przeleciały również nad obwodami sumskim i połtawskim. Ukraińskie siły obrony powietrznej otworzyły do nich ogień.

Więcej o: