Afera finansowa w Watykanie. Inwestycja z błogosławieństwem Franciszka przyniosła 180 mln euro strat

W Watykanie rozpoczęła się kolejna odsłona procesu ws. nieprawidłowości finansowych w związku z aferą wokół zakupu nieruchomości w Londynie. Z najnowszych informacji wynika, że Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej poniósł straty wysokości między 139 a 189 milionów euro.

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej w wyniku zakupu luksusowej nieruchomości w Londynie poniósł straty wysokości między 139 a 189 milionów - poinformował w środę przed Trybunałem Watykańskim promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora - Alessando Diddi. - podaje agencja AP.

Chodzi o sprawę zakupu nieruchomości przy londyńskiej Sloane Avenue jest w centrum procesu. Budynek został zakupiony przez Watykan jako inwestycja, a następnie sprzedany ze stratą. Jednym z dziesięciu oskarżonych w tej sprawie jest były substytut, czyli zastępca watykańskiego sekretarza stanu, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Becciu. 

Zobacz wideo Witek: Sejm potępia haniebną nagonkę opartą na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest wielki Papież

Diddi przyznał, że proces jest najbardziej skomplikowany ze wszystkich toczących się w historii Państwa Watykańskiego. Podkreślił, że był on sprawdzianem ''wydajności systemu'' i że pojawiły się problemy, trudności i napięcia. 

Wyrok w sprawie jeszcze przed końcem roku

AP informuje, że obrona wielokrotnie przekonywała i przedstawiała dowody na to, że zarówno Franciszek, jak i watykański sekretarz stanu byli świadomi różnych inwestycji i transakcji finansowych i zatwierdzali je.

Diddi'ego czeka jeszcze pięć przesłuchań, w tym i następnym tygodniu, aby podsumować sprawę. Następnie sąd organizuje letnią przerwę do końca września, kiedy to obrońcy i strony cywilne przedstawiają swoje mowy końcowe. Sędzia Giuseppe Pignatone powiedział, że spodziewa się wyroku przed końcem roku. Proces toczy się od dwóch lat.

Więcej o: