Ukraina. Wybuch na Moście Krymskim. Media: Są ofiary śmiertelne

Na Moście Krymskim łączącym Rosję z okupowanym Krymem w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do eksplozji. Zginęły dwie osoby, jedna jest ranna. Przeprawa jest zamknięta. Konstrukcja została oddana do użytku w 2018 roku i jest symbolem rosyjskiej aneksji ukraińskiego półwyspu.

Świadkowie poinformowali, że słyszeli dwie eksplozje w odstępie piętnastominutowym. Niezależne serwisy internetowe podały, że w Most Krymski uderzyła rakieta. Uszkodzona została górna konstrukcja przeprawy samochodowej. Wstrzymane zostały połączenia samochodowe, kolejowe i promowe między Rosją a okupowanym półwyspem.

W mediach społecznościowych od rana pojawiają się zdjęcia, na których widać pożar przy wjeździe na most. Agencja Ukrinform podaje, że rosyjskie władze kierują samochody na alternatywne trasy.

Zobacz wideo Legucka: Wojna z Ukraińcami będzie bardzo trudna do przełknięcia przez rosyjską propagandę

Jak podaje agencja Reutersa, szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksjonow poinformował, że ruch na moście został wstrzymany z powodu "nagłej sytuacji".

W związku z obecną sytuacją proszę mieszkańców i gości półwyspu o powstrzymanie się od przejazdu przez most Krymski i ze względów bezpieczeństwa wybranie innej drogi lądowej przez nowe regiony

- zaapelował w mediach społecznościowych Siergiej Aksjonow.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował z kolei, że w wyniku wybuchu na moście zginęły dwie osoby. Ranne miało zostać jedno dziecko.

W poniedziałek rano  Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej poinformowało, że uszkodzona została nawierzchnia Mostu Krymskiego, ale jego przęsła i filary są nieuszkodzone.  Władze okupacyjne Krymu mają obecnie prowadzić śledztwo ws. "Incydentu na Moście Krymskim".

Most Krymski obsługuje tylko lekkie pojazdy

Po uszkodzeniu i zarwaniu mostu Krymskiego oraz jego ponownym otwarciu na przeprawę mogą wjeżdżać tylko lekkie pojazdy i autobusy turystyczne. Ciężarówki podróżują promem lub korytarzem lądowym przez okupowane regiony Ukrainy. Gubernator Kraju Krasnodarskiego Wieniamin Kondratiew powiedział, że rosyjscy turyści powinni podróżować na Krym korytarzem. Stwierdził, że przejeżdżanie przez "nowe terytoria rosyjskie" (czyli ukraińskie terytoria okupowane przez Rosjan) będzie powodem do dumy.

Ukraina. Sytuacja na froncie

Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że Rosjanie prowadzą działania zaczepne na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Siły ukraińskie kontynuują natarcie na kierunku melitopolskim i bierdiańskim. W ciągu ostatniej doby doszło do 28 starć zbrojnych.

Na kierunku kupiańskim i łymańskim siły rosyjskie przeprowadziły bezskuteczne ataki. Ukraińcy utrzymują swoje pozycje. Na kierunku bachmuckim ukraińscy żołnierze odparli ataki w rejonie Orichowo-Wasiliwki, Hrihoriwki i Iwaniwskoho. Na kierunku awdijiwskim Rosjanie przeprowadzili ataki lotnicze w rejonie Awdijiwki, a w rejonie Marjinki siły ukraińskie powstrzymują rosyjski napór.

Według ukraińskiego sztabu generalnego, w ciągu ostatniej doby lotnictwo przeprowadziło 15 ataków na rejony ześrodkowania rosyjskich sił i sprzętu. Ukraińskie pododdziały artyleryjskie i rakietowe ostrzelały 20 stanowisk artylerii i dwa systemy obrony przeciwlotniczej.

Zełenski: Ukraina nigdy nie zrezygnuje ze swojej suwerenności, to oczywiste dla wszystkich

Nasze państwo nigdy nie zrezygnuje ze swojej suwerenności, jest to już oczywiste dla wszystkich na świecie

- powiedział w niedzielę, w 33. rocznicę przyjęcia Deklaracji o suwerenności państwowej Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski. W cowieczornym wystąpieniu podkreślił, że słowa z fundamentalnych dokumentów państwowych Ukrainy znajdują potwierdzenie w sile i determinacji narodu, milionów ukraińskich mężczyzn oraz kobiet, "dla których wolność państwa jest osobistą wolnością".

- Czcząc ukraińską wolność, ukraińską suwerenność, ukraińską siłę, zawsze oddajemy cześć naszym bohaterom. Różnym ludziom, którzy walczyli i walczą za Ukrainę i którym zawdzięczamy wolność - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent powiedział, że z każdym rokiem jego państwo będzie się wzmacniać i pomagać innym wolnym narodom w ochronie ich suwerenności oraz budowaniu wspólnego bezpieczeństwa.

Więcej o: