Watykan kończy spór z Pekinem? Papież Franciszek oficjalnie mianował biskupa Szanghaju

"Dla większego dobra diecezji" papież Franciszek ogłosił w sobotę nominację Josepha Shen Bina na ordynariusza Szanghaju. Duchowny przez kilka miesięcy pełnił tę funkcję za zgodą władz Chin, ale bez zgody Watykanu. Spór między Stolicą Apostolską i Pekinem ciągnął się od lat.

W 2018 roku, po latach napięć, Watykan i Pekin zawarły porozumienie w kwestii mianowania przez chińskie władze biskupów bez zgody papieża. Pakt odnowiono w zeszłym roku, ale strona chińska nie przestrzega jego postanowień w pełni. 4 kwietnia 2023 r. bez pozwolenia Stolicy Apostolskiej na biskupa ordynariusza Szanghaju wybrany został Joseph Shen Bin, którego papież Franciszek przeniósł z diecezji Haimen w prowincji Jiangsu.

Zobacz wideo Wybory w dzień papieski? Hennig-Kloska: Będziemy gotowi

Watykan. Papież Franciszek mianował Josepha Shen Bina biskupem Szanghaju

Jak informuje portal Vatican News, w sobotę 15 lipca głowa Kościoła oficjalnie mianowała Shen Bina biskupem szanghajskim.

Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, powiedział, że papież Franciszek podjął tę decyzję, aby "naprawić nieprawidłowość kanoniczną" dla "większego dobra diecezji". Chińskiego biskupa Parolin określił jako "szanowanego duszpasterza".

"Od teraz biskup Shen Bin będzie mógł pracować z większym spokojem"

- Intencja Ojca Świętego jest zasadniczo duszpasterska i pozwoli biskupowi Shen Binowi pracować z większym spokojem, aby promować ewangelizację i wspierać komunię kościelną. Jednocześnie mamy nadzieję, że będzie on w stanie, w porozumieniu z władzami, ułatwić sprawiedliwe i mądre rozwiązanie niektórych innych kwestii, które od pewnego czasu nie zostały rozwiązane w diecezji - powiedział kard. Parolin w wywiadzie watykańskich mediów, wskazując na biskupów Thaddeusa Ma Daqina (który nie może sprawować posługi) i Giuseppe Xing Wenzhi (który złożył rezygnację).

Więcej o: