Mateusz Morawiecki wydał polecenie. Polscy lekarze badają Micheila Saakaszwilego

"Na moje polecenie zespół polskich lekarzy rozpoczął w Gruzji kompleksowe badania lekarskie prezydenta Micheila Saakaszwilego" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Informację o pomocy dla byłego prezydenta Gruzji polski premier przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Na moje polecenie zespół polskich lekarzy rozpoczął w Gruzji kompleksowe badania lekarskie prezydenta Micheila Saakaszwilego" - napisał Mateusz Morawiecki.

Rodzina Saakaszwilego: Jego stan jest bardzo ciężki

Wcześniej wiadomość o tym, że polscy lekarze są w Gruzji od kilku godzin, gdzie badają Micheila Saakaszwilego, przekazała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. O tym, że taka wizyta była planowana, informowała już przed kilkoma miesiącami. Zgodę na badanie wydały gruzińskie władze. Na razie niewiele więcej wiadomo na temat wizyty polskich lekarzy.

Stan zdrowia Micheila Saakaszwilego budzi niepokój organizacji broniących praw człowieka. Jako bardzo ciężki określają go też rodzina i przyjaciele polityka. Gruzińskie władze zgodziły się, by stan zdrowia ocenili lekarze z zewnątrz. Polska wysłała swoją misję medyczną i zgłosiła też chęć przyjęcia byłego prezydenta na leczenie.

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za nadużycie władzy. Oskarżenia - jak podkreśla - są motywowane politycznie. Obecnie przebywa on w szpitalu, a stan zdrowia jego znacznie się pogorszył.

Więcej o: