Szczyt NATO w litewskiej stolicy jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale pierwszym zorganizowanym zaledwie 150 km od granicy z Rosją. Emmanuel Macron zapowiedział w trakcie wydarzenia, że Francja dostarczy Ukraińcom rakiety dalekiego zasięgu SCALP. Jak podkreślił, mają one pomóc bronić siłom ukraińskich swojego terytorium, a także wyzwolić obszar zajęty przez wojska rosyjskie.
Lotnicze pociski manewrujące MBDA SCALP EG to odpowiednik brytyjskich pocisków Storm Shadow. Mają zasięg od 250 do 560 km. Na froncie w Ukrainie pociski tego typu pojawiły się po raz pierwszy w maju tego roku. "Storm Shadow/SCALP EG ma 5,1 m długości, 0,63 m szerokości, 0,43 m wysokości, 3 m rozpiętości skrzydeł oraz masę około 1300 kg (z czego 450 kg to tandemowa głowica bojowa BROACH). Silnik turboodrzutowy Turbomeca Microturbo TRI 60-30 o ciągu 5,4 kN zapewnia zasięg nawet do 560 km i prędkość przelotową prawie 1000 km/h. Pociski naprowadzone są nawigacją zliczeniową, satelitarną oraz za pomocą wgranej do pamięci komputera cyfrowej mapy terenu. W końcowej fazie lotu na pułapie poruszając się na pułapie 30-40 m pociski naprowadzają się na cel, porównując zapisany obraz celu z obrazem w podczerwieni" - czytamy w serwisie Magazynu Militarnego MILMAG. Jak dodaje autor materiału, Rafał Muczyński, z możliwości pocisków tego typu korzystały dotychczas w boju Francja, Włochy, Arabia Saudyjska oraz Wielka Brytania.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział pakiet trzech działań na rzecz przyśpieszenia drogi Ukrainy do członkostwa w NATO. Jak podkreślił, głównym elementem tej propozycji jest zniesienie wymogu planu działania na rzecz członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. - Pakiet trzech bardziej praktycznych elementów wsparcia w postaci wieloletniego programu mającego zapewnić pełną interoperacyjność między ukraińskimi i NATO-wskimi siłami zbrojnymi przybliży Ukrainę do NATO - powiedział.
Kolejne propozycje zawarte w pakiecie dotyczą wzmocnienia więzi politycznych poprzez ustanowienie Rady Ukraina-NATO, a także usunięcie wymogu planu działania na rzecz członkostwa dla Kijowa. Jens Stoltenberg wskazał, że skróci to proces dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO z dwóch etapów do jednego.
***