Ukraina w NATO. Stoltenberg zapowiedział przyspieszenie członkostwa Kijowa. Konieczne trzy działania

We wtorek 11 lipca sekretarz generalny NATO zapowiedział działania na rzecz przyspieszenia drogi Ukrainy do przystąpienia do NATO. Jen Stoltenberg dodał, że kolejne propozycje będą dotyczyły m.in. wzmocnienia więzi politycznych i usunięcia jednego z wymogów, który utrudniał szybką ścieżkę dla Ukrainy w NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział we wtorek 11 lipca pakiet trzech działań na rzecz przyśpieszenia drogi Ukrainy do członkostwa w NATO. Jak podkreślił, głównym elementem tej propozycji jest zniesienie wymogu planu działania na rzecz członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Zobacz wideo Zemke: My nie mamy szansy, żeby Polak stanął na czele NATO

Wojna w Ukrainie. Jens Stoltenberg zapowiedział przyspieszenie drogi Ukrainy do NATO

"Pakiet trzech bardziej praktycznych elementów wsparcia w postaci wieloletniego programu mającego zapewnić pełną interoperacyjność między ukraińskimi i NATO-wskimi siłami zbrojnymi przybliży Ukrainę do NATO" - powiedział Jens Stoltenberg.

Kolejne propozycje zawarte w pakiecie dotyczą wzmocnienia więzi politycznych poprzez ustanowienie Rady Ukraina - NATO, a także usunięcie wymogu planu działania na rzecz członkostwa dla Ukrainy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wskazał, że usunięcie tego wymogu skróci proces dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO z dwóch etapów do jednego.

Czwarty szczyt NATO od inwazji Rosji na Ukrainę jeszcze bez formalnego zaproszenia do NATO

Politycy w Wilnie będą też rozmawiać o wydatkach na obronność. Szef NATO ma nadzieję, że uda mu się przekonać część krajów do znacznego zwiększenia kwot wydawanych na wojsko.

Szczyt w litewskiej stolicy jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wbrew oczekiwaniom Kijowa oraz części krajów ze wschodu Europy, Ukraina nie dostanie formalnego zaproszenia do NATO. Podczas szczytu będą natomiast toczyć się negocjacje, w jaki sposób zapisać w dokumentach przyszłe członkostwo Kijowa, aby zadowolić wszystkich członków Sojuszu.

Więcej o: