To pięciu dowódców z Azowstalu - dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Swiatosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko. W maju 2022 roku obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonych zakładach Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli. Stało się tak po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy".
21 września w wyniku wymiany jeńców z Rosją, udało się uwolnić z niewoli ponad dwustu ukraińskich obrońców, a także dziesięciu cudzoziemców, którzy walczyli po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy. Pięciu uwolnionych dowódców pułku Azow miało pozostać w Turcji z osobistymi gwarancjami bezpieczeństwa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana aż do końca wojny.
Jeńcy zostali wymienieni na prokremlowskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka i 55 rosyjskich żołnierzy. W październiku uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal spotkali się z bliskimi w Turcji, gdzie pojechała pierwsza dama Ołena Zełenska i szef biura prezydenta Andrij Jermak, który uhonorował wówczas pięciu obrońców Mariupola tytułami Bohatera Ukrainy.