USA podjęły decyzję. Przekażą Ukrainie amunicję kasetową

Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan powiedział, że jego kraj dostarczy Ukrainie amunicję kasetową, która zakazana jest w ponad 120 krajach. Ukraińcy mieli zobowiązać się minimalizować ryzyko dla ludności cywilnej w razie użycia tego rodzaju amunicji.

Jake Sullivan podkreślił, że Ukraina będzie używać tej amunicji do obrony kraju, a Rosjanie stosują ją od początku wojny do ataków na cele cywilne. Dodał, że ukraińskie władze zobowiązały się minimalizować ryzyko dla ludności cywilnej w razie użycia tego rodzaju amunicji.

Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Przypomnimy, wcześniej "The Washington Post" informował, że Biały Dom musiał ominąć amerykańskie prawo z 2009 roku, które zakazuje produkcji, używania i eksportu amunicji kasetowej. Żeby dostarczyć amunicję kasetową Ukrainie, administracja Joe Bidena ma skorzystać z przepisów pozwalających wykorzystać rezerwy Departamentu Obrony w przypadku "istotnym dla bezpieczeństwa narodowego". Z tego powodu nie jest wymagana zgoda Kongresu. Dziennik podkreślił, że decyzja miała zapaść "w związku z obawami o tempo kontrofensywy Kijowa i kurczące się zachodnie zapasy konwencjonalnej artylerii oraz po wewnętrznej debacie na temat tej kontrowersyjnej broni".

Human Rights Watch wezwała Rosję i Ukrainę do zaprzestania używania tego rodzaju bron, a Stany Zjednoczone, aby jej nie dostarczały. Przedstawiciele organizacji wskazali, że obie strony wojny stosują broń, która zabija cywilów. Amunicja kasetowa jest zakazana w ponad 120 krajach, może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Zwykle uwalnia dużą liczbę mniejszych bomb, które mogą eksplodować na dużych obszarach. - Te bomby, które nie eksplodują, stanowią zagrożenie przez lata po zakończeniu konfliktu - podkreślał Human Rights Watch.

Ukraińska armia: Na południowym odcinku frontu Rosjanie w ciągu doby stracili prawie dwie kompanie

Dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania ukraińskich wojsk "Tawrija", generał Ołeksandr Tarnawski, napisał w mediach społecznościowych, że ukraińskie siły systematycznie wypierają Rosjan z ich pozycji na linii od Chersonia do Awdijiwki.W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie straciły kilkuset zabitych i rannych w tym sektorze frontu.

Według generała Ołeksandra Tarnawskiego jednostki artyleryjskie Sił Obronnych Ukrainy wystrzeliły tam w ciągu ostatniej doby 1247 pocisków. Ogółem w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińscy obrońcy zniszczyli 28 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego i skład amunicji.

***

Więcej o: