Ukraina. Dwoje turystów zginęło w Beskidach Wschodnich. Piorun poraził 11-latkę na górze Howerla

W Ukrainie trzy osoby zostały porażone piorunem. Turyści przebywali na górze Howerla w Beskidach Wschodnich. Gdy ratownicy dotarli na miejsce, mężczyzna oraz 11-letnia dziewczynka już nie żyli.

6 lipca ukraińskie służby otrzymały zgłoszenie, w którym poinformowano, że trzy osoby zostały ranne w wyniku porażenia piorunem w Beskidach Wschodnich. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy górscy zorientowali się, że dwie osoby zginęły. Był to mężczyzna oraz 11-letnia dziewczynka. Przekazano również, w jakim stanie znajdowała się kobieta, która przebywała razem z nimi.

Zobacz wideo Jak ludzie reagują na ratowników? "Niektórzy naprawdę chcą pomóc"

Beskidy Wschodnie. 11-latka i dwoje innych turystów zostało porażonych piorunem na górze Howerla

Ukraińscy ratownicy poinformowali, że do zdarzenia doszło na górze Howerla. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymano o godzinie 14.53. Służby natychmiast rozpoczęły akcję ratunkową. Uczestniczyli w niej ratownicy górscy z wydziałów poszukiwawczo-ratowniczych z miejscowości Jaremcze i Worochta.

Gdy ratownicy przybyli na miejsce, udzielili pomocy ocalałej turystce. Kobieta, która była zszokowana całą sytuacją, została przetransportowana na stację Zaroślak i trafiła pod opiekę służb medycznych. Ratownicy sprowadzili również ciała mężczyzny oraz 11-letniej dziewczynki.

Ukraińscy ratownicy wskazali, co może uchronić nas przed tragedią podczas burzy w górach

Ratownicy przypomnieli, że przestrzeganie kilku prostych zasad może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo turystów, którzy przebywają w górach podczas burzy. W tym kontekście zasugerowano, aby w trakcie burzowej pogody:

  • nie chować się między drzewami;
  • unikać sytuacji, w której wiele osób znajduje się blisko siebie;
  • pozbyć się przedmiotów takich jak noże, bransoletki czy zegarki i nie dotykać metalowych konstrukcji;
  • nie używać telefonów komórkowych;
  • nie kłaść się na ziemi, a zamiast tego siedzieć z lekko pochyloną głową;
  • powoli przemieszczać się w kierunku schronu, pamiętając o zgiętej pozycji ciała.
Więcej o: