Gdzie jest Jewkurow? Kolejny rosyjski generał zapadł się pod ziemię po buncie Prigożyna

Brytyjski wywiad donosi o kolejnym zniknięciu generała z rosyjskiej armii. Tym razem chodzi o Junusa-bieka Jewkurowa. Wojskowego zabrakło na ostatnim spotkaniu kierownictwa Ministerstwa Obrony z udziałem Siergieja Szojgu.

Junus-biek Jewkurow pełni w Rosji rolę wiceministra obrony. Wojskowy ma na koncie liczne nagrody, w tym najwyższe rosyjskie odznaczenie Bohatera Rosji, Order za Zasługi dla Ojczyzny i Order Odwagi.

Zobacz wideo "Łukaszenka wydał dekret". Morawiecki zapewnia o bezpieczeństwie

Nieobecność Jewkurowa. Na spotkaniu mówiono o puczu wagnerowców

Rosyjscy generałowie znikają od czasu puczu zorganizowanego przez Jewgienija Prigożyna. Do listy nieobecnych wysoko postawionych rangą wojskowych dołączył właśnie Jewkurow, który nie wziął udziału w ostatnim spotkaniu kierownictwa Ministerstwa Obrony.

W jego trakcie Siergiej Szojgu po raz pierwszy skomentował bunt Grupy Wagnera, określając całe wydarzenie mianem porażki. Transmitowane w telewizji wydarzenie było również okazją do zapowiedzi reformy systemu okręgów wojskowych w Rosji. Dzięki reformie powstać dwa nowe okręgi - moskiewski i leningradzki.

Rosja. Czystki w najwyższych szeregach armii. Jewkurowa widziano z Prigożynem

Podczas puczu wagnerowców Jewkurow zajmował pozycję w siedzibie Południowego Okręgu Wojskowego. Wojskowy w towarzystwie Wiktora Aleksiejewa, zastępcy szefa wywiadu wojskowego GRU, miał tam rozmawiać z dowódcą buntowników. Grupa Wagnera miała już za sobą przejęcie władzy w Rostowie nad Donem i szykowała się do marszu na Moskwę. Nagranie dokumentujące ważne postacie rosyjskiej polityki prowadzące dyskusję z Prigożynem trafiło do internetu. Postulatem wagnerowca było wtedy wydanie w jego ręce Szojgu i Gierasimowa.

Wcześniej media obiegła informacja o nagłym zniknięciu gen armii Siergieja Surowikina, zwanego "generałem Armagedonem" i znanego ze zdecydowania i nieprzebierania w środkach. Surowikina widziano po raz ostatni pod koniec czerwca. Wojskowy zapadł się pod ziemię zaraz po zakończeniu puczu przez Prigożyna. Nieoficjalnie mówi się, że został aresztowany pod zarzutem zdrady stanu. Razem z nim miał zostać aresztowany także gen. płk Andriej Judin, zastępca dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.

Więcej o: