Nocny atak rakietowy na Lwów. Szczątki rakiety spadły na blok. Są zabici i ranni

Cztery osoby zginęły we Lwowie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek. Pocisk trafił w jeden z bloków mieszkalnych tego zachodnioukraińskiego miasta.

Mer miasta Andrij Sadowy ok. godz. 2 w nocy ze środy na czwartek zaapelował do mieszkańców Lwowa o udanie się do schronów. Niedługo potem poinformował o odgłosach wybuchów. Po godz. 3 pojawiła się informacja o szczątkach rakiety, które uderzyły w budynek mieszkalny. Jak poinformowały władze miasta, "oprócz czterech osób zabitych, jest też co najmniej dziewięć osób rannych". Akcja ratunkowa wciąż trwa. Rakieta dokonała zniszczeń w ok. 60 mieszkaniach i ok. 50 samochodach. Ewakuowano 64 osoby. "To największy atak na cywilną infrastrukturę Lwowa od początku inwazji na pełną skalę" - zaznaczył Sadowy w czwartek rano.

Zobacz wideo Dawid i Mariusz żyją zawieszeni między miastami. Pożegnania są najtrudniejsze ["Jesteśmy rodziną" - odc. 3 "Na odległość)"]

Szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozicki opublikował nagrania, na których widać zniszczony budynek. Jak przekazał, po uderzeniu rakiety "wybuchł pożar, który szybko ugaszono".

- We Lwowie najprawdopodobniej spadła rakieta "Kalibr", bądź jej odłamki - wyjaśnia rzecznik Sił Obrony Południa Ukrainy - kpt Natalia Humeniuk. Jak zaznacza, Rosjanie w nocy wystrzelili rakiety "Kalibr" z sześciu okrętów na Morzu Czarnym. Kpt. Humeniuk dodaje, że zasięg takiej rakiety wystrzelonej z morza to 2,5 tysiąca kilometrów. Ten zasięg, jak zaznacza, pokrywa całe terytorium Ukrainy.

Swoje kondolencje rodzinom ofiar złożył prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak napisał, rosyjscy terroryści otrzymają za ten atak "odczuwalną odpowiedź".

Wojna w Ukrainie

Ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował w porannym czwartkowym komunikacie, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonali ataku pięcioma irańskimi dronami typu "Shahed". Jak dodano, ukraińska obrona powietrzna zniszczyła dwa drony kamikaze. "Rosyjscy okupanci przeprowadzili również 59 nalotów i wystrzelili 65 salw rakietowych na pozycje naszych wojsk i tereny zaludnione" - przekazano.

"W ciągu ostatniej doby lotnictwo sił zbrojnych przeprowadziło 13 nalotów na obszary, na których skoncentrowany jest personel okupacyjny i zniszczyło jeden przeciwlotniczy system rakietowy wroga. W ciągu ostatnich 24 godzin jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w jeden rejon skupienia siły roboczej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, cztery punkty kontrolne, jeden magazyn amunicji, 8 dział artyleryjskich na stanowiskach strzeleckich" - wylicza Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Więcej o: