Sensacja archeologiczna w Niemczech. Przy rutynowej kontroli odnaleziono statek z XII wieku

Niemcy po raz pierwszy rekonstruują XVII-wieczny statek towarowy. Wrak odnaleziono przypadkowo podczas rutynowych pomiarów u wybrzeży Lubeki.

Północnoniemieckie miasto Lubeka, połączone z Morzem Bałtyckim rzeką Trave, od XIII wieku było centralnym ośrodkiem handlowym Hanzy. To stowarzyszenie kupców morskich prowadziło handel morski z odległymi krajami. Tym bardziej dziwi, że musiały upłynąć wieki, zanim Lubeka – posiadająca muzeum hanzeatyckie – weszła w posiadanie ważnego historycznie statku handlowego.

Zobacz wideo

Sensacja przy rutynowych pomiarach

Podczas rutynowych pomiarów latem 2021 roku miejskie Biuro Dróg Wodnych i Żeglugi napotkało na nierówności na dnie Trave. Nurkowie i archeolodzy z urzędu ochrony zabytków w Lubece oraz naukowcy z Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii zaczęli badać to miejsce i stało się jasne, że znalezisko to prawdziwa sensacja. Nie są znane żadne porównywalne wraki z tego obszaru.

Odkryto pochodzący z XVII wieku i zaskakująco dobrze zachowany frachtowiec. Miał 20-25 metrów długości i 6 metrów szerokości. W czerwcu ubiegłego roku za pomocą dźwigu hydraulicznego wydobyto jego pierwsze fragmenty, a następnie odsolono je i udokumentowano: wśród wyłowionych przedmiotów są m.in. porcelana, kości zwierzęce, części takielunku i ładunku oraz kawałki drewna.

Statek transportował beczki z wapnem. Na pokładzie wybuchł pożar

Archeolodzy początkowo zakładali, że statek osiadł na mieliźnie, a następnie zatonął. Wyłowienie pierwszych części dostarczyło jednak różnych wniosków: statek transportował w ładowni około 150 beczek wapna niegaszonego, który był używany do produkcji zaprawy. 

Czarne ślady na niektórych kawałkach drewna również dały wskazówki co do możliwej przyczyny zatonięcia. – Najwyraźniej na pokładzie statku wybuchł poważny pożar – powiedział kierownik projektu i archeolog podwodny Felix Roesch podczas prezentacji znalezisk ze statku. 

Statek handlowy znaleziony na głębokości 11 metrów został prawdopodobnie zbudowany w Niderlandach w połowie XVII wieku. Akcja jego wydobywania ma zakończyć się we wrześniu.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: