Wysłannicy papieża Franciszka pocałowali klamkę. MSZ Rosji odmawia spotkania

Wysłannicy papieża Franciszka - kardynał Matteo Zuppi i urzędnik watykańskiego Sekretariatu Stanu - przybyli we wtorek wieczorem do Moskwy w celu "zainspirowania przywódców Rosji do wykonania humanitarnych gestów". Ich misja może okazać się jednak bardzo trudna do zrealizowania, bo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że nie planuje się z nimi spotkać.

W środę papieski wysłannik Matteo Zuppi do spraw pokoju w Ukrainie oficjalnie rozpoczął dwudniową wizytę w Moskwie. Zuppiemu towarzyszy urzędnik watykańskiego Sekretariatu Stanu. Wysłannicy papieża przybyli do Moskwy już we wtorek wieczorem. Udali się do Nuncjatury Apostolskiej.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

MSZ Rosji nie planuje spotkania z wysłannikami papieża Franciszka

Jak przekazano w oficjalnym oświadczeniu Watykanu, głównym celem podróży wysłanników papieża "jest zainspirowanie przywódców Rosji do wykonania humanitarnych gestów, które mogą przyczynić się do rozwiązania obecnej tragicznej sytuacji i znaleźć sposoby na osiągnięcie sprawiedliwego pokoju". Cel ten może być jednak trudny do osiągnięcia, bowiem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że nie zaplanowało żadnego spotkania z przedstawicielami Franciszka. Ministerstwo przekazało tę informację agencji Ria Novosti.

Papież Franciszek powiedział, że Watykan prowadzi dyskretne rozmowy ws. wojny w Ukrainie

Przypomnijmy: papież Franciszek w trakcie powrotu z Budapesztu 30 kwietnia przekazał dziennikarzom, że Watykan prowadzi w dyskrecji rozmowy na temat rozpoczęcia negocjacji między Rosją a Ukrainą. - Wszyscy są zainteresowani drogą pokoju. Jestem gotów zrobić wszystko, co trzeba. Nawet teraz trwa misja, ale jeszcze nie jest to jawne. Kiedy to będzie jawne, wtedy o tym opowiem - mówił wtedy Franciszek. Strony konfliktu oświadczyły dzień później, że nic im nie wiadomo o tej inicjatywie. Ostatecznie wyraziły jednak zgodę na wizytę wysłanników. Ich wizyta w Ukrainie odbyła się na początku czerwca.

Więcej o: