USA. Piorun uderzył w samolot na płycie lotniska. W środku maszyny byli pasażerowie [WIDEO]

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie z lotniska w Arkansas (USA), na którym lądujący samolot pasażerski został rażony piorunem. Mimo groźnie wyglądającego zdarzenia samolot zdołał bezpiecznie dotrzeć do bramki, aby wypuścić znajdujących się na pokładzie pasażerów. Zdaniem przedstawicieli lotniska, sytuacja jest przypomnieniem "dlaczego podczas burzy prace na płycie lotniska są wstrzymywane".

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę na lotnisku im. Billa i Hillary Clinton w amerykańskim stanie Arkansas. W godzinach popołudniowych w znajdujący się na płycie lotniska samolot linii American Eagle (regionalnego oddziału American Airlines) uderzył piorun. Następnego dnia szokujące nagranie, na którym zarejestrowano zdarzenie, pojawiło się w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Piorun uderzył w samolot na lotnisku w Arkansas

Mężczyzna, który nagrał zdarzenie i opublikował film w mediach społecznościowych został przez serwis viralpress.com zidentyfikowany jako Jason William Hamm. Na nagraniu widać, jak po wylądowaniu samolot Embraer E175 czeka, aż burza ustąpi, aby móc bezpiecznie wypuścić pasażerów. - Nie sądzę, aby piorun uderzył w samolot - zdołał skomentować nagrywający sytuację Hamm na kilka sekund przed trafieniem błyskawicy w ogon pasażerskiego samolotu

Serwis metro.co.uk poinformował, że wszyscy pasażerowie mimo niebezpiecznego incydentu zdołali wysiąść z samolotu, kiedy ten ostatecznie dotarł do bramki. Po tym jak wszyscy opuścili maszynę, na miejscu pojawili się technicy, którzy sprawdzili, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń. Zdarzenie skomentowało także lotnisko im. Billa i Hillary Clinton. Jego przedstawiciele podkreślili w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Dodatkowo zaznaczyli, że sytuacja, była przypomnieniem "dlaczego podczas burzy prace na płycie lotniska są wstrzymywane".

Powszechne zjawisko uderzenia piorunów w samoloty

Pod koniec stycznia br. podczas lotu na trasie Stambuł-Antalya w samolot tureckich linii lotniczych AnadoluJet także uderzył piorun. Według doniesień m.in. serwisu businessturkeytoday.com do porażenia błyskawicą doszło tuż przed lądowaniem. W tym przypadku także, mimo niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia, które zostało zarejestrowane przez pasażerów samolotu, zarówno maszyna, jak i osoby na jej pokładzie nie ucierpiały. Po kilku minutach, mimo wciąż utrzymujących się trudnych warunków atmosferycznych, pilot zdołał bezpiecznie wylądować na lotnisku w Antalyi.

Samoloty są przystosowane do latania w trudnych warunkach. Większość z nich została wyposażona w specjalistyczne systemy ochronne, które odpowiadają za zneutralizowanie konsekwencji uderzenia pioruna w maszynę. Błyskawice, które trafiają w samolot, są niezwykle częstym zjawiskiem, które zdarza się, że nie tylko nie wywołuje poważnych konsekwencji, ale także niejednokrotnie pozostaje niezauważonym przez pasażerów, czy pilotów. 

Więcej o: